Možná si vzpomínáte na to, když jste s rodiči jako děti opékali na výletě špekáčky nebo vás vzali někam do přírody. Kouzlo nezapomenutelných rodinných výletů přetrvává dodnes. Proto můžeme stále potkávat rodiny s dětmi, které vyrazily za společnými zážitky někam na výlet.

Jak to udělat, aby se dětem na výletě líbilo a nestal se pro ně utrpením? Přinášíme několik tipů podle maminky čtyř dětí a majitelky dětského centra Juklík Štěpánky Štrougalové.

Tip na výlet s dětmi:

| Video: Youtube

Přání dětí a užitečné maličkosti

Podle ní by měli rodiče vždy plánovat výlet s ohledem na přání dětí. Před výletem by si měli uvědomit, jak velké dítě s nimi cestuje. „Pokud si totiž chcete den opravdu užít, musíte myslet hlavně na to, co bude bavit samotné děti. Proto je třeba proložit výlet návštěvou hřiště, cukrárny, nějakou hrou či dobrodružstvím,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Důležité je také nepodceňovat maličkosti, protože některé věci, které doma považujeme za samozřejmost, můžou mít na cestách cenu zlata. Patří mezi ně třeba náhradní ponožky, pleny navíc, sáčky na odpadky, toaletní ubrousky, papírové kapesníky, brýle proti slunci, kšiltovky a často potěší žvýkačky nebo mentolové bonbonky.

Plyšové hračky jsou ozdobou dětských pokojíčků už několik generací:

Nezapomenout jídlo a pití

Při cestování je dobré vybavit se vedle svačiny drobnějšími pochoutkami, aby děti mohly zahnat hlad. Vděčné jsou třeba sušenky, malé bonbonky, nakrájené ovoce a zelenina. Když už jsme u jídla, nezapomeňme také na pití. Pitný režim se snaží u dětí dodržovat většina rodičů, zároveň je ale nutné stále si hlídat, zda jsou lahve s nápoji dobře uzavřené.

„A to nejen proto, abychom nemuseli řešit mokrá sedadla nebo polité oblečení. Pozor je třeba dávat i na vosy a další hmyz, které dokážou proklouznout i malým otvorem. A takové bodnutí do jazyku nebo rtů je opravdu nebezpečné. Proto je třeba pití stále uzavírat nebo používat na pohárky přiklopení s brčkem. To je ostatně důležité nejen při cestování, ale třeba i při dětských oslavách na zahradě,“ vysvětluje maminka čtyř dětí.

Saunování u nás získává stále více na popularitě:

Zažeňte nudu

Zvláště při delších přesunech, čekání nebo špatném počasí, hrozí nuda. Proto se vyplatí předem přibalit různé hry. V batůžku by nemělo scházet vždy něco z tajných zásob, které se v takových chvílích budou hodit. Děti určitě zabaví karty, pexeso, tužka, pastelky, papír, magnetické hry nebo knížka. Spousta legrace se dá užít i s obyčejnou baterkou.

A také důležitá rada. Při cestování s dítětem v místech s větší koncentrací lidí stačí jen chvilka nepozornosti a potomek se může ztratit. Pro takové případy není podle Štěpánky Štrougalové nic jednoduššího než napsat dítěti svůj telefon přímo na nohu. Dítě pak ví, že stačí ukázat na nožičku, a mamince pravděpodobně někdo zavolá. Při pohybu v zahraničí se vyplatí připsat i předvolbu.

Trampolína. Slovo, při kterém se mnoha dětem vzrušením zatají dech:

Pro pocit jistoty by měli rodiče přibalit s sebou do batůžku rovněž lékárničku s dezinfekcí, leukoplastí obvazem či gelem na štípnutí. Hodit se může také něco proti nevolnosti. „A tip navíc – někdy i jelení lůj udělá velký placebo efekt, když se malý cestovatel škrábne nebo upadne,“ dodává Štěpánka a k tomu radí, že na děti zabírá také moment překvapení: „Pokud cestujete daleko, vyplatí se pořídit i nějakou novou neokoukanou hru nebo plyšáka jako překvapení. Nemusíte je ale hned kupovat. Klidně zkuste udělat s kamarádkami výměnný obchod.“