VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co děti o Vánocích nepotřebují

REGION - Výsledky ankety Sociologického ústavu Akademie věd z loňského roku potvrdily, že komerce tradiční vánoční zvyky z našich rodin zatím úplně nevytlačila. Alespoň jeden tradiční rituál vykonává 85 % lidí, osaměle se cítí 17 % a jako stresující Vánoce hodnotí jedna třetina dotazovaných.

18.12.2007
SDÍLEJ:

Rodina se dvěma dětmi.Foto: Deník

Podle průzkumu společnosti Faktum Invenio každoročně výrazně klesá počet těch, kteří doma zpívají koledy nebo si chodí prohlížet jesličky. „V porovnání s jinými národy Češi rodinné zvyklosti rádi dodržují, mají ovšem sklon k rutině a horlivé pečlivosti, což často vede ke zbytečnému stresu a nervozitě. Právě to děti o Vánocích přímo nesnášejí,“ říká Lenka Šulová, psycholožka z katedry psychologie Univerzity Karlovy v Praze.

Tradice s mírou

Stejně jako tříleté dítě potřebuje každodenní rituály, mezi které patří stálé místo u stolu, vlastní hrneček nebo pečlivě srovnané bačkory u postýlky, jsou v životě celé rodiny důležité rituály, které se dědí z generace na generaci. Podeník máhají pochopit koloběh života, posílit vzájemnou sounáležitost a získat sebejistotu. Dětem je ovšem potřeba vysvětlit, proč se co dělá, k čemu je to dobré. Rituál, jako je třeba rozkrojení jablka nebo pouštění skořápek, dětem pouze nabídněte, nenuťte je do něj a zeptejte se, zda to opravdu chtějí dělat.

„Tradice je dobré držet, ale ne za cenu úplného sebezničení. Vánoce by se neměly stát vězením, zlatou vyleštěnou klecí,“ dodává Lenka Šulová.

Nechejte děti pomáhat

„Na Vánoce musí být vzorně uklizeno, protože někdo může přijít na návštěvu, a kdyby byl doma nepořádek, pomluvil by nás. A to jsem ještě nestačila umýt okna,“ povzdechla si prodavačka z Jílového u Prahy.

Naplánujeme si toho příliš mnoho, a pak se hroutíme z toho, jak to nestíháme. Pedagogové proto doporučují, abychom do předvánočních příprav zapojili děti, a to i ty nejmenší, dvou- až tříleté. Jeden talíř dětmi vyrobeného nedokonalého cukroví plně nahradí pět úhledných plechů. Jeden společný úklid šuplíku dá dětem více než hodiny únavného leštění nábytku a podlahy. „Oželte dětskou horlivostí rozbitou vánoční ozdobu a společnou práci využijte k povídání o tématech, na která nezbyl během roku čas,“ říká Drahomíra Šínová z Poradenského centra a Linky důvěry pro děti a mládež v Chrudimi. „Děti s fungující rodinou i děti vyrůstající v dětských domovech daleko víc než po hromadách dárků touží po porozumění, uznání a spolupráci.“ Vánoce jsou ideální pro otevření témat, o kterých se běžně nemluví, pro upevnění rodinné pospolitosti a zapojení dětí do chodu domácnosti.

Co dětem kazí Vánoce?

Nucení do vánočních rituálů. Dětem konkrétní zvyklost nabídněte a vysvětlete, ale nenuťte je do ní. Pokud mají děti raději, když s nimi hrajete karty nebo si jdete zabruslit, nahraďte „vznešenou vánoční“ procházku něčím obyčejnějším. Děti budou šťastnější.

Přehnané uklízení. Děti nechejte uklízet, ale ať si samy rozvrhnou čas, dokdy to bude hotové.

Chaos. Oželte raději více druhů cukroví, než abyste vynechali každodenní večerní pohádku.

Když chcete být radši se známými. Děti potřebují vědět, že především o Vánocích jsou vaší prioritou.

Stres, nervozita. Držte se zásady, že méně znamená více. Opomíjení. Pokud děti neustálé odháníte, aby něco nerozbily nebo nepokazily, může se stát, že vám do budoucna nebudou chtít pomáhat vůbec.

Nuda. Čas aktivně strávený s vámi nenahradí ani „vánoční“ televize.

V porovnání s jinými národy Češi rodinné zvyklosti rádi dodržují, mají ovšem sklon k rutině a horlivé pečlivosti, což často vede ke zbytečnému stresu.

18.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení