Dítě se prudce vyvíjí a roste a tomu by měl odpovídat i sedací a lehací nábytek, který by měl růst s dítětem. Poslední výzkumy prokázaly, jak mylné je se domnívat, že zakřivení páteře se vytváří až v průběhu života.

Proto je velmi důležité miminko nepřetěžovat. Není třeba dobré usazovat dítě do sedu, pokud ještě samo nesedí. Také není vhodné ponechávat děti dlouhodobě v autosedačkách.

Lůžko pro kojence

Lůžkem pro nejmenší děti je dětská postýlka. Standardní je půdorysný rozměr 70 x 140 centimetrů se zvedacími bočnicemi a s roštem, na nohách kvůli větrání a s hygienicky dobře udržovatelnou matrací. Postýlka by měla mít pohyblivý rošt směrem shora dolů a výšku 60 centimetrů. Zaoblené příčky musí směřovat vertikálně a vzdálenost mezi niminemápřesáhnout 60 milimetrů. Postýlka nesmí mít na horní části žádné výstupky, o které by se dítě mohlo zranit nebo zachytit oděvem. Také nesmí obsahovat žádné drobné částečky, které by se daly ukroutit nebo utrhnout.

Ana co byste neměli zapomenout: musí být omyvatelná.

Pokud je postýlka ze dřeva, mámít dokončenou povrchovou úpravu. Přírodní materiál, masivní dřevo, totiž obsahuje pryskyřice a terpeny, které se mohoudlouhodobě uvolňovat z podkladu nebo vymýt slinami a potem. Lak se nesmí odlupovat, musí odolávat nejenom slinám, ale i zoubkům.

Co dítě, to nová matrace

Pozor na starší typy postýlek, u kterých se dítě mohlo uškrtit v příčkách. Takovou postýlku by dítě rozhodně nemělo dědit. Každémuz potomků rozhodně pořiďte novou matraci se snímatelným pracím potahem.

Nové typy zahraničních postýlek jsou konstruovány tak, aby se, až budou dítěti tři roky, mohly spolu s přebalovacím pultem přeměnit na denní pohovku.

Tři roky života, dospělá postel

Když jsou dítěti tři roky, lepší než postýlka je válenda. Do pěti šesti let se doporučuje zábrana proti pádu. Tupevně uchyťte v hlavové části asi do poloviny délky lůžka. Válendamámít lehací plochu 45 centimetrů nad podlahou o šířce asi 900 milimetrů. Musí být aspoň o 15 centimetrů delší než dítě. Také můžete koupit lůžko s lehací plochou délky 2000 milimetrů, tedy dospělou velikost. I válendamá být na nožičkách kvůli větrání,mámít rošt a tužší, pružnou jednodílnou matraci, ať už s pružinovou kostrou nebo z kvalitních polyuretanových pěn. Lůžkové rošty pro děti nemusejí být luxusní, ale musejí splňovat podmínku podpory nejtěžších částí postavy, tedy hlavy a pánve.

Autorka čerpala z připravované knihy Byt, který se Vám přizpůsobí. Ergonomie/zdraví/pohodlí/design.

 

Pro zdravé spaní dobré lůžkoviny

Pokrývka i malý polštářek musí být prací na 60 °C, s výplní z polyesterového rouna b V polštářku by měly být smotečky (kuličky)

Také v pokrývce má být termicky pojené polyesterové rouno b Povlečení má být z přírodních materiálů, prací, s barevnými motivy v příjemných optimistických barvách

Pozor! Barvy nesmějí obsahovat izobarviva

Tip autorky: žlutá barva uklidňuje, rozveseluje, opticky zvětšuje