Kolik pohybu děti denně potřebují? Jak je mohou rodiče motivovat

Pohled na statistiky není radostný. Už dvacet procent českých dětí ve věku 6 až 12 let má problémy s nadváhou a obezitou. Ke sportu by měli rodiče vést už předškoláky. „To je věk, kdy se u dětí vztah ke sportu vytváří a kdy ho rodiče mohou ovlivnit,“ upozorňuje rekondiční trenér Pavel Suchánek a dodává: „Později už děti obvykle nemívají na sportování tolik času. Školáci mívají tendenci pouze kopírovat dřívější návyky.“

Problém však může nastat, i když má dítě pohybu moc. „Dlouhodobá nadměrná zátěž mívá fyzické i mentální následky.

Takto přetrénované děti ztrácí výkonnost i motivaci, což může vést k tomu, že na sport zanevřou. Navíc si mohou přivodit vážné zdravotní problémy, například poruchy páteře,“ vysvětluje doc. Tomáš Perič z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Pohybu tedy děti nesmí mít ani málo, ani příliš. Kolik je akorát?

Předškoláci

Děti nezaujmou jednotvárné činnosti. Rády pohybové aktivity střídají - lezou, házejí si s míčem, skáčou přes švihadlo. Čím více pohybů se naučí, tím méně budou kvůli neobratnosti trpět mezi vrstevníky.

* kolik pohybu potřebují:

v denním režimu by měl zaujímat asi šest hodin.

* co mohou zvládnout:

jízdu na koloběžce, bruslích a na kole (rozvíjí koordinaci a rovnováhu), lyžování, plavání, šplhání

* jak je motivovat:

sportování má mít formu hry. Předškoláci jsou soutěživí, rádi poměřují síly s kamarády i rodiči. Pojmout sportování jako soutěž je dobrou motivací.

 

Na co dát pozor:

* Kdy je dítě přetrénované

Málo jí a chuť k jídlu nemá ani po návratu z tréninku.

Dlouho usíná a špatně spí.

Stěžuje si na únavu, nebaví ho chodit ven s kamarády.

* Jak překonat strach z nových sportů

Na holčičky platí povzbuzování („uvidíš, že to zvládneš“, „dokážeš to“), na chlapce spíše hecování a výzvy („troufl by sis?“). Důležité je neustále chválit a vyhýbat se kritice.

* Proč (někdy) děti sport nebaví

Děti nerady zažívají neúspěch. Sporty, které jim jdou, je ale obvykle baví. Klíčem je tedy najít pro dítě sport, ve kterém se mu může dařit. Nemá smysl nutit silné dítě do fotbalu, ve kterém se projeví jeho neobratnost, když může vyniknout v silovém sportu či zápasech. Sport má přinášet spontánní radost.

 

Mladší školáci (6-10 let)

I oni milují hry, jsou mrštní a obratní. Dokáží se už také nadchnout pro sport vyžadující vytrvalost. Pokud chcete vychovat nového Jágra nebo Neumannovou, je ideální začít v tomto věku s pravidelným tréninkem.

Neměl by být častější než pětkrát týdně (nejlépe jen dva- až třikrát) a dítě by na něj mělo chodit rádo. Pozor na jednostranné přetěžování.

Dobré je zařazovat i protahovací nebo kompenzační cviky.

* kolik pohybu potřebují:

měli by mu věnovat stejný čaj, jaký tráví ve škole, denně nejlépe pět hodin

* co je může bavit:

sportovní soutěže a přirozené posilování (např. přetahování, lezení po stromech), slalomové běhy jak je motivovat: stále zabírá pojmout pohyb jako hru

Střední školáci (10-11 let)

Děti v předpubertálním období sport obvykle milují. Pokud ho dělají i závodně, je třeba hlídat, aby se nepřetěžovaly.

* kolik pohybu potřebují:

cca 5 hodiny denně

* co je může bavit:

plavání, tancování nebo taneční aerobik, fl orbal, bruslení, sjezdové lyžování, snowboardování, běžkování

Starší školní věk (12-14 let)

V pubertě děti rychle rostou a přibývají jim svaly. Pevnost šlach a vazů se však nezvyšuje, proto dejte pozor, aby děti cvičily správně. Protože tráví víc času sezením, měly by přijít na řadu kompenzační cviky na zádové a břišní svalstvo. Důležité jsou i u dětí, které se věnují jednostranné pohybové aktivitě (např. malí hokejisté často trpí skoliózou).

* nevhodné je:

posilování se zátěží přesahující 10 % tělesné hmotnosti dítěte. Děti, které byly vyloučeny z vrcholových sportovních oddílů, mohou na sport úplně zanevřít

* kolik pohybu potřebují:

alespoň 4 hodiny denně

* co je může bavit:

aerobik, bojové sporty