Předtím, než vůbec do zaměstnání znovu nastoupíte, měla byste si udělat jasno v základních organizačních věcech.
Návrat z rodičovské dovolené zpátky do práce znamená velkou změnu a výrazný zásah do denního režimu i řádu matky i dítěte. Navíc jde o změnu náhlou, která s sebou může nést i poměrně značný stres. „Tento psychický tlak se obvykle objevuje na obou stranách,“ říká pražská psycholožka Marcela Vojířová.
Dítě si musí zvyknout na novou situaci, kdy najednou nemá kdykoli k dispozici matku, která tu pro něj doposud byla každou minutu. Maminky zase často, zvláště zpočátku, trpí pocity viny z toho, že se nemohou svému dítěti věnovat tak, jak by si představovaly. Pro úspěšný návrat z rodičovské dovolené je potřeba najít citlivou rovnováhu mezi těmito dvěma pohledy.
Základem je organizace
Předtím, než vůbec do zaměstnání znovu nastoupíte, měla byste si udělat jasno v základních organizačních věcech. Jak bude nyní vypadat váš den? Domluvte se s partnerem, kdo a kdy bude vyzvedávat dítě ze školky.
Rozdělte si mezi sebe úkoly, protože to, na co jste měla při mateřské dovolené relativně dost času, budete nyní muset zvládnout v určitém limitu. Pokud tedy jeden z vás pomáhá potomkovi/potomkům s oblékáním, druhý by měl připravovat snídani a podobně.
Stejně tak byste si měli předem ujasnit, jak to bude probíhat, pokud dítě onemocní.
Kdo s ním zůstane doma? Umožní partnerovi zaměstnavatel, aby několik dnů dítě opatroval, nebo to zbude na vás? „Jednou z největších chyb, kterou mohou ženy při návratu z mateřské dovolené do zaměstnání udělat, je pocit, že musí všechno zvládnout samy,“ říká psycholožka.
„Kromě svých mateřských povinností se snaží být ještě výkonnou zaměstnankyní a nedostižnou uklízečkou. Za několik týdnů jsou však těsně před zhroucením z toho, že ani v jedné oblasti nestíhají tak, jak by si představovaly.“ Ujasněte si priority. Nejdůležitější je vaše dítě a rodina. Nevyžehlené prádlo a neumytá okna se na jejich psychice nijak negativně neodrazí. Raději si najměte výpomoc do domácnosti alespoň na základní domácí práce a ušetřený čas i energii věnujte odpočinku se svou rodinou. Prospějete tím nejen sobě, ale i jim.
Minimalizujte změny
Je vaše dítě zvyklé na společnost jiných dětí? Pokud jste je zatím do společnosti příliš nebrala, mělo by si na ostatní děti začít zvykat.
„Známá poučka dětských psychologů říká, že zatímco jesle by si děti samy nikdy nevymyslely, školku už ano. Od věku přibližně tří let jsou děti schopné hrát si s ostatními dětmi, spolupracovat s nimi a v jejich společnosti jsou zcela spokojené,“ říká Marcela Vojířová.
Místo toho, abyste dítě umístila do školky hned od začátku na celý den, zkuste změnu udělat t co nejpozvolnější. Pokud můžete, domluvte se se svým zaměstnavatelem na jednom či dvou měsících práce na částečný úvazek. Dítě tak bude mít možnost zvyknout si ve školce a čas na aklimatizaci oceníte zcela jistě i vy.
Uvědomte si, že čím je dítě mladší, tím víc bude pravděpodobně úzkostlivější a plačtivější. Mluvte s ním o nové situaci a zintenzivněte v tomto období pozornost a projevy citů.
Dítě nesmí získat dojem, že už ho nemáte ráda a že ho do školky odkládáte, abyste se ho zbavila. Opakujte mu, že ho máte ráda a že je pro vás důležité.
Problémy v zaměstnání
Stejně tak ve vašem novém zaměstnání se netajte tím, že je pro vás dítě důležité a role pracující matky je pro vás nová. Neznamená to ale, že nebudete mít stejné povinnosti jako ostatní. Pokud nastoupíte na plný úvazek, váš zaměstnavatel právem očekává, že ho budete plnit a ne trávit pracovní dobu telefonováním chůvě nebo do školky, jak se vašemu potomkovi daří.
Návrat z rodičovské dovolené je těžký i pro začlenění maminky do kolektivu.
Ne každý má stejný názor jako vy, že dítě je středem vesmíru a vaše neustálé vyprávění o jeho prvních pokrocích může kolegy dost otrávit. Většina rodičů má po letech strávených jen doma s dětmi problém s komunikací v kolektivu a špatně odhaduje signály ostatních. Připomeňte si, že jste možná přecitlivělí a že to, že s vámi kolega nechce rozebírat rodinná témata, neznamená, že proti vám něco má. Právě tak přílišné projevy sympatií nemusejí být vždy myšleny upřímně.
praktické rady
Předem si ujasněte organizační věci.
Rozdělte si role a úkoly.
Pokud můžete, najděte si výpomoc do domácnosti.
Zvykejte si na zaměstnání i školku postupně.
Zvykejte dítě na společnost ostatních dětí.
Projevujte dítěti dostatečně své city a ujišťujte ho o své lásce.