Brazílie – Německo 2:0 (30. června 2002)
První finále světového šampionátu na asijském kontinentu hostila japonská Jokohama, kde se proti sobě postavili dva ústřední favorité turnaje. Němce vedla za titulem tehdejší brankářská superstar Oliver Kahn, brazilské hvězdičky se zase opíraly o gólové příspěvky kanonýra Ronalda. Hlavní téma finále tak bylo jasné. Šťastnější den si nakonec vybral slavný útočník kanárků, jenž se ve druhé půli v úseku pouhých dvanácti minut trefil hned dvakrát, čímž definitivně rozebral do té doby skvěle fungující defenzívu Německa. Ronaldo byl vyhlášen nejlepším střelcem turnaje a Brazilci si v poklidu dotancovali pro pátý titul mistrů světa.
Itálie – Francie 2:1 (9. července 2006)
Olympijský stadion v Berlíně byl svědkem posledního utkání francouzského kapitána Zinedina Zidana v kariéře. Ke zlatému loučení mu chyběl poslední krok: porazit ve finále nevyzpytatelnou Itálii. Svou závěrečnou pouť začal výborně, už po šesti minutách vedli Francouzi jeho zásluhou 1:0. Italové ale brzy srovnali a ostře sledovaná bitva nakonec dospěla až do prodloužení. V něm však Zidane naprosto vyhořel, když udeřil provokujícího Materazziho hlavou do hrudníku a od rozhodčího okamžitě viděl červenou kartu. Závěrečné penalty už potom patřily suverénním italským střelcům.
Španělsko – Nizozemsko 1:0 (11. července 2010)
Jihoafrická republika korunovala premiérového vítěze světového šampionátu. Úřadujícím mistrům Evropy ze Španělska vyrostla naprosto výjimečná generace fotbalistů, Nizozemci pro změnu věřili, že třetí účast ve finále už jim konečně přinese štěstí. Vyhrocené utkání plné žlutých karet a ostrých faulů příliš fotbalové krásy nenabídlo, o novém šampionovi tak muselo rozhodnout až prodloužení. Pět minut před jeho koncem si o přihrávku do vápna křikl záložník Andrés Iniesta, který přesnou ránou k tyči vystřelil Španělsku historický mistrovský titul.
Německo – Argentina 1:0 (13. července 2014)
Na jedné straně nezastavitelný čaroděj Lionel Messi, nadále snící triumfu se svou Argentinou, na té druhé však skvěle sehraná partička Němců, předvádějící v té době suverénně nejhezčí fotbal na turnaji. Vypjaté finále bylo přehlídkou geniálně seřízených zadních řad, pomalu ale jistě tak začínalo být jasné, že o vítězi tohoto utkání rozhodne jediný moment. Už se zdálo, že potřetí v historii rozhodnou o novém šampionovi penalty. Jenže poté se na hřišti objevil německý žolík Mario Götze, jenž ve 113. minutě nečekaně udeřil a přihrál titul na stranu Die Mannschaft. A Messi byl zapsán zpět na čekací listinu.
Francie – Chorvatsko 4:2 (15. července 2018)
Přesně dvacet let čekal francouzský fotbal na další velký úspěch národního týmu. Na dosah zlatému comebacku se svěřenci trenéra Deschampse dostali ve finále ruského šampionátu, kde se proti nim postavilo turnajové překvapení z Chorvatska. V Moskvě se tehdy odehrálo nejgólovější finále za dvaapadesát let. Bylo to jedno velké ofenzivní představení, které si nakonec vzali na starost francouzští střelci. Mistrovské oslavy málem překazil brankář Lloris, na jehož druhý inkasovaný gól už se asi nikdy nezapomene. I přesto Mbappé a spol. doručili do země galského kohouta další výjimečnou trofej.