Osm stadionů v pěti městech. Infrastruktura, která byla vybudována v Kataru za posledních pár let, byla připravena pojmout zhruba 1,5 milionu návštěvníků v průběhu jednoho měsíce. Podle dostupných čísel a zpráv výkonné ředitelky Nejvyššího výboru pro logistiku MS v Kataru Fatmy Al Nuaimi jsou celkové výdaje na vybudování infrastruktury 220 miliard dolarů.
Jen pro porovnání - v této tabulce druhá Brazílie vynaložila na konání fotbalového svátku 15 miliard dolarů. „Je to prostě neuvěřitelné. Atmosféra na zápasech a infrastruktura je fantastická. Dva a půl milionu lidí fandí v ulicích Dauhá a další stovky tisíc povzbuzují na stadionech,“ pochvaluje si předseda Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) Gianni Infantino průběh šampionátu.
Okruh F1, golfové hřiště či rostoucí metro
Megalomanský projekt zahrnuje například i Lusail City, pobřežní město postavené speciálně pro turnaj o rozloze 38 kilometrů čtverečních, které je vzdálené 20 kilometrů severně od Dauhá. Stavební práce na projektu za 45 miliard dolarů začaly v roce 2006 a podle katarských představitelů už jsou téměř hotové.
Lusail City se může pochlubit hotely, obytnými komplexy, kancelářskými budovami, přístavy, golfovými hřišti, zábavním parkem a závodní dráhou Formule 1 či fotbalovým stadionem Lusail Iconic Stadium, který bude hostit finále mistrovství světa mezi Francií a Argentinou.
Dalším ambiciózním projektem je The Pearl, umělý ostrov poblíž Dauhá, jehož návrh byl poprvé představen v roce 2004. Zatímco odhadované počáteční náklady byly 2,5 miliardy dolarů, aktuálně se odhaduje, že skutečná investice sahala k 15 miliardám dolarů. Pak je tu metro v Dauhá, které má tři linky a sedmatřicet stanic. V současné době má metro 76 kilometrů provozních tratí, které vedou například na Lusail City či mezinárodní letiště Hamad.
Ne všechny nové projekty v Kataru přímo souvisí s pořádáním aktuálního MS ve fotbale. Podle úředníků byla řada nového vývoje naplánovaná jako součást Katarské národní vize 2030 - tedy smělého plánu, jehož cílem je „proměnit Katar ve vyspělou společnost schopnou dosáhnout udržitelného rozvoje“. Nicméně jen velmi málo projektů by již bylo dokončeno, kdyby nebyl světový šampionát.
Vstupenky jsou v Kataru nejdražší v historii. Průměrná cena lístku činí asi osm tisíc korun, podle Reuters si zahraniční fanoušci značně připlatili i za ubytování nebo alkohol. Katar získal pořadatelství mistrovství světa v roce 2010 a takřka od samého počátku čelil bohatý emirát kritice. Důvodem je podezření ze zmanipulované volby a především opakované porušování lidských práv.