Už před play-off například Malina avizoval, že největší smysl by dávalo rozdělit trio Červenka – Krejčí – Pastrňák. Stalo se tak až ve třetí třetině zápasu o bronz a efekt se dostavil okamžitě.

Základní skupina: Kdo „nefungoval“?

V základní skupině čerpal datový analytik z Přerova z čísel od německého kolegy Daniela Weinbergera. Podle nich se český tým svými výkony dokázal rovnat těm nejlepším na turnaji.

„Měl nejlepší výsledky do defenzivy při hře 5 na 5 a ofenzívu prokazující kvalitu hlavně při přesilových hrách,“ vyčetl Petr Malina.

Dále pak na základě Weinbergerovy tabulky rozebírá výkony jednotlivých útočných i obranných formací. Konkrétně vychází z ukazatele převahy (xGF%) při hře 5 na 5.

Obrázek ukazuje ukazatele převahy (xGF%) při hře 5 na 5 pro jednotlivé útočné i obranné formace, které spolu ve skupinových utkáních hrály.Vysvětlivky:TOI = čas na leděxGF = odhad gólů vstřelených českým týmech (zahrnuje kvantitu a kvalitu střeleckých pokObrázek ukazuje ukazatele převahy (xGF%) při hře 5 na 5 pro jednotlivé útočné i obranné formace, které spolu ve skupinových utkáních hrály.Zdroj: Twitter/Daniel Weinberger

Vysvětlivky:
TOI = čas na ledě
xGF = odhad gólů vstřelených českým týmem (zahrnuje kvantitu a kvalitu střeleckých pokusů)
xGA = odhad gólů vstřelených soupeři
xGF = podíl odhadu gólů vstřelených českým týmem (= xGF/xGA)
CF = počet střeleckých pokusů českého týmu
CA = počet střeleckých pokusů proti českému týmu 
CF = podíl střeleckých pokusů českého týmu (= CF/CA)

„Kvalitní výsledky převahy hry patřily zejména prvním třem útočným formacím. Pro odpovídající jistotu by chtělo mít více odehraných minut (sloupec TOI, aspoň 100 pro formace), ale nějaké poznatky se z výsledků dají odhadnout,“ uvádí Petr Malina s tím, že na turnajích, jako je mistrovství světa, jde vždy o malý vzorek dat a interpretaci je vždy třeba brát s dávkou nejistoty.

Co ale Malinu po základní skupině nejvíce zaujalo? „Blümelovi se dařilo zejména po boku Krejčího a Červenky výrazně více než po boku Hertla a Zohorny,“ vyzdvihl analytik.

„Trio Vrána – Smejkal – Kämpf fungovalo velmi dobře spolu,“ všiml si dále. „Zohorna, Černoch a Flek spolu také hráli skvěle,“ přidal Malina další poznatek. „Stránský a Špaček spolu moc nefungovali, obranné páry měly obecně vyrovnanější výsledky,“ doplnil.

Jak by tedy podle analýzy bylo ideální sestavit formace pro play-off?

Červenka - Krejčí - Blümel
Pastrňák - Hertl - Špaček/Stránský
Smejkal - Kämpf - Vrána
Zohorna - Černoch – Flek

„Takto máme optimalizované tři útočné formace s přesvědčením, že David Pastrňák dělá spoluhráče okolo vždy lepšími (teorie opakovaně potvrzovaná nejen daty). K sobě by měl silného centra Tomáše Hertla a jednoho z dvojice Stránský - Špaček (dle preference),“ uvádí Petr Malina.

Play-off: První lajna měla skromnější výsledky

Ve vyřazovacích bojích se Petr Malina zaměřil na vlastní sběr dat. Konkrétně na tvorbu takzvaných nebezpečných akcí. Jde o součet přečíslení a „volných cest“. „To znamená situací, kdy má střelec puk pod kontrolou a nachází se ve slotu bez přítomnosti bloku soupeře,“ vysvětlil.

Nejvíce (13) si Češi takových možností vytvořili proti Německu (výhra 4:1), kterému dovolili nejméně nebezpečných akcí (5).

Naopak Kanada dle Maliny vyhrála v semifinále zaslouženě. Vytvořila si 12 nebezpečných akcí oproti 9 českým. Výsledek 1:6 ale byl pro český tým dle těchto dat velmi přísný. Výhru 8:4 nad USA v souboji o třetí místo podtrhuje poměr nebezpečných akcí 12:8.

Co se jednotlivých hráčů a formací týče, zaměřil se Petr Malina na to, kolik nebezpečných akcí při hře pět na pět za přítomnosti daného hráče český tým získal, a naopak kolik takových situací měl k dispozici soupeř.

Nebezpečné akce = součet přečíslení a tzv. volných cest (= situace, kdy má střelec puk pod kontrolou a nachází se ve slotu bez přítomnosti bloku soupeře). Jak se dařilo jednotlivým formacích a hráčům v nich?Nebezpečné akce = součet přečíslení a tzv. volných cest (= situace, kdy má střelec puk pod kontrolou a nachází se ve slotu bez přítomnosti bloku soupeře). Jak se dařilo jednotlivým formacích a hráčům v nich?Zdroj: Petr Malina

„Ve čtvrtfinále a semifinále se do obrany trápil útok Smejkal - Kämpf - Vrána. V zápase o bronz měl ale dobré utkání a stál za celkovým obratem ve skóre,“ vyšlo Malinovi.

Zajímavé je, že se prakticky potvrdila data ukazující na výhodnost rozdělení hvězdné první útočné formace.

„Do útoku skromnější výsledky měl dlouho první útok Pastrňák - Krejčí - Červenka. Ve třetí třetině zápasu o bronz se vyplatilo nasazení Blümela na křídlo místo Pastrňáka, což oživilo oba první dva útoky,“ uvedl Petr Malina.

„Silné play-off pak měli centři Tomáš Hertl a Jiří Černoch. Nová čtvrtá formace Flek - Černoch - Stránský si obecně uhrála své, podobně jako Zohorna na křídle Hertla,“ uzavřel datový analytik.

Tomáš Kundrátek, Marek Kundrátek starší a Marek Kundrátek mladší (zleva).
Tomáš pro tým udělá všechno, ví hrdý táta Kundrátek