Už to bude rok, co vypukla známá mediální přestřelka mezi hejtmanem Ivo Vondrákem a prezidentem České stomatologické komory Romanem Šmuclerem.

Zatímco Šmucler tvrdí, že Česko má stomatologů na počet obyvatel nejvíc v celé EU, Vondrák mu oponuje, že zubařů máme málo. Úctyhodní vzdělanci, profesor Vondrák s docentem Šmuclerem, se navzájem obviňují, kdo z nich uvádí veřejnost v omyl. Kdo má pravdu? Je v Česku zubařů moc nebo málo?

Zubařů je v regionu nedostatek.
V kraji nemá zubaře 157 tisíc lidí. V Ostravě hledají cestu, v Bohumíně pacienty

Překvapení! Existuje také možnost, že se mýlí oba. Vondrák i Šmucler. Prezident České stomatologické akademie Tomáš Košumberský tvrdí, že dostatek i nedostatek zubařů je pouhý mýtus. Podle něj v Česku poměr stomatologů vůči počtu pacientů nevybočuje z průměru EU.

Jinými slovy máme zubařů tak akorát: ani moc, ani málo. Problém je jinde. Počet kazů a stomatologických zákroků v ústní dutině českého pacienta je v rámci EU vysoce nadprůměrný. Zkrátka máme tak rekordně zanedbané a zkažené zuby, že čeští stomatologové kalamitu nestíhají. Rozhovor s Tomášem Košumberským se stal hitem. Aktuálně se s ním můžete setkat v čekárnách mnoha zubních ordinací.

Košumberský při vysvětlování odborné problematiky chrlí provokativní hlášky. „Stomatologie je obor medicíny, ve kterém si drtivou většinu zdravotní újmy způsobili pacienti sami svým ignoranstvím.“ „Protézu je potřeba vnímat jako prohru a selhání sebe sama.“ „V porovnání s opravdovými nemocemi jsou obtíže léčené stomatology marginální.“

Krnovany zaujal chrup Romana Šmuclera, který navzdory chybějícímu řezáku vypadá skvěle.
Do Krnova v létě přijde další zubař, oznámil starosta města

Tomáš Košumberský sděluje národu, že kvalita dentální hygieny je pro všeobecnou dostupnost stomatologické péče daleko důležitější faktor než procento zubařů v populaci. A jaké nabízí řešení?

„Každý půlrok zajděte na dentální hygienu. Čas tam stojí jen cca 40 % času stomatologa! Odstraníte-li navíc ze svého jídelníčku cukry, poděkuje vám nejen orální zdraví. Vděčná bude i slinivka břišní. Významně snížíte riziko cukrovky a souvisejícího postižení (nejen) kardiovaskulárního systému.“ Zlatá slova. Pokud nemáte v koupelně vedle běžného zubního kartáčku taky jednosvazkový a sadu na kartáčování mezizubních mezer všech velikostí, tak ještě dnes hurá do lékárny. Diabetici už vědí, jak snadno lze cukr nahradit sukralosou nebo erythritolem, které zubní kazy nezpůsobují.