I na Novojičínsku je řada lidí, kteří zastávají názor, že by nebylo špatné referendum o Czexitu. Argumentují tím, že je nám stále něco diktováno, ztrácíme vlastní identitu a lezeme mocným evropským zemím tam, kde končí záda. Nezřídka k tomu připojí, že před rokem 1989 bylo líp, neboť jsme v žádné EU nebyli.

V tom posledním, týkajícím se členství, mají pravdu. S vlastní identitou a samostatností už by bylo lepší být umírněnější. Stačí si jen přečíst regionální týdeníky, které vycházely přesně před třiceti lety. Kopřivnický Tatrovák zveřejnil plán akci na Měsíc československo-sovětského přátelství od října do prosince sovětské filmy, besedy, soutěže a další akce se vztahem k Sovětskému svazu. A že jich nebylo málo! V týdeníku Rozkvět se zase objevují příspěvky pionýrů a svazáků i odborářů z cest po Sovětském svazu s povinnými návštěvami památníků Lenina.

Připočteli se k tomu zboží televizory Rubín, jízdní kola Ukrajina, tranzistoráky Maják nebo automobily VAZ či Moskvič, nutně to vyvolává dojem, že jiné státy ani neexistovaly, nebo, že jsme byli neoficiální autonomní republikou. Takže, opatrně s těmi soudy!