Místostarostu tento stav velice štve a není se mu co divit. Lidé navštíví město pod bájnou horou Radhošť, aby se seznámili s krásou Beskyd a první co v centru výchozího města spatří, jsou přiopilé existence posedávající na lavičkách s igelitkami, zapálenými cigaretami a popíjející laciné víno s PET lahví.

Frenštát pod Radhoštěm není jediné město, které má tento problém a podobně jako ostatní má vyhlášku zakazující popíjení alkoholických nápojů na určených veřejných prostranstvích náměstí mezi ně patří. Jenže ti, jichž se týká se tváří, že neumí číst, tlumočení nerozumí nebo neslyší. A i kdyby rozuměli a slyšeli za porušení vyhlášky je sankce v podobě pokuty. Tu dotyčnému pijákovi městský strážník sice může uložit, ale zaplacení pokuty se instituce nikdy nedočká. A tak pijáci s úsměvem dále popíjejí a strážníci a další kompetentní osoby jen tiše klejí.

S vymahatelnosti práva je to v české kotlině dlouhodobě špatné, nenastal čas něco s tím začít dělat? Třeba právě v případě pijáků. Neuposlechneš výzvy? Dostaneš pokutu? Nezaplatíš ji? Dostaneš veřejně prospěšné práce. Nevykonáš je? Tak si jdeš si sednout. Ale jinam, než na lavičku na náměstí.