Tu vysoká hranice odchodu do důchodu, jindy změna sazeb daně z přidané hodnoty, ondy vyšší majetkové berně. Z vládních kabinetů unikají různé nápady, které mají vést ke snížení rozpočtového schodku o 70 miliard.

Ekonomové a finančníci nabízejí varianty, počítají, kolik se kde dá uspořit, ale rozhodnout musejí vládní politici. A ti vědí, že to bude krajně nepopulární a bolavé. O to víc by měli dbát na to, co vypouštějí na veřejnost.

Luboš Palata
Macron má pravdu. Evropa má stát na vlastních nohou

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrteční debatě Deníku zopakoval, že DPH na knihy a noviny se zvedat nebude. To je úlevné ujištění. U loterijní daně ale tak jednoznačný nebyl. „Řada odborníků doporučuje, abychom u spotřebních daní, a netýká se to jenom hazardu, zohlednili společenskou škodlivost jednotlivých věcí. Jednoduchá zkratka, že ODS chce snížit daň z hazardu a zdražit lidem vodu, je úplně nesmyslná,“ pravil.

Omyl. Přesně tak to lidé vnímají. Poslanci ODS Marku Bendovi už jednou nevyšel pokus ulevit loteriím (a z 95 procent by šlo o společnost Sazka) zkrouhnutím daně z 35 na 23 procent. Prý když si babička občas vsadí sportku, není to tak nebezpečné jako hrací automaty. Jenže to je zavádějící argumentace. Už dávno nejde o sloupečky čísel, ale třeba o stírací losy v internetovém prostředí. Bendův návrh by znamenal roční dárek Sazce ve výši 1,2 miliardy korun. O totéž by logicky státní kasa přišla.

Kateřina Perknerová
Šílenství kolem DPH

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS by si přál pokles daně u kamenných poboček na 25 procent, u internetového sázení na třicet. Přitom průměrná výše zdanění loterií v EU je 63 procent. Těžko si představit méně obratný tah v době, kdy domácnosti chudnou, ruší se pobočky České pošty a úřady práce klesají pod náporem žadatelů o příspěvek na bydlení.