„Přímo při nehodě přišly o život dvě ženy ve věku dvaapadesát a sedmašedesát let, devětašedesátiletý muž pak podlehl následkům zranění v nemocnici. Je nám moc líto všech obětí havárie i pozůstalých. Nic na tom nemění skutečnost, že viníkem nehody nebyl řidič našeho mikrobusu. Do něj totiž zezadu narazila řidička terénního BMW. Tento náraz roztočil mikrobus a ten se následně převrátil. Dalších jedenáct pasažérů mikrobusu utrpělo zranění a byli převezeni do tří řeckých nemocnic. S výjimkou jednoho muže, jehož stav byl vážnější, nejsou ostatní hospitalizovaní v ohrožení života. Ve všech těchto nemocnicích máme naše delegáty, kteří pacientům pomáhají s domluvou a snaží se zajišťovat jejich požadavky a potřeby,“ řekl Deníku Nikolas Mumulos, šéf ostravské cestovní kanceláře Nikolas Tours, jejíž klienti se vraceli z výletu po řeckých památkách. K nehodě došlo podle Mumulose na novém úseku dálnice u Soluně.

Sedm lidí vyvázlo bez zranění

Zbývajících sedm pasažérů vyvázlo z nehody bez zranění a pokračují v pobytu.

Klienti cestovní kanceláře Nikolas Tours byli podle jejího šéfa pojištěni u Generali a v současnosti probíhají jednání s asistenční službou o převozu do České republiky.

„Jsme v kontaktu nejen s asistenční službou, ale i ministerstvem zahraničních věcí a naší ambasádou v Řecku. Jednáme nejen o převozu obětí havárie, ale řešíme i situaci zraněných, kteří jsou v nemocnicích,“ dodal Mumulos. Nikolas Tours rovněž zajistí svým klientům, kteří v souvislosti s tragickou havárií budou chtít svou dovolenou ukončit předčasně, leteckou dopravu do naší republiky. „Letadlo poletí z Řecka v sobotu,“ sdělil Mumulos.

Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura na dotaz uvedl, že Nikolas Tours je dlouholetým členem asociace.
„Takové neštěstí se může přihodit každému. Z našeho pohledu se tato cestovní kancelář postavila k případu čelem a snaží se udělat vše pro to, aby svým klientům v této nelehké situaci co nejvíce pomohla,“ dodal Okamura.

Mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka doplnil, že ve čtvrtek v poledne do Řecka odletěl specialista asistenční služby. „Bude koordinovat případ přímo v místě nehody. Jeho úkolem je v co nejrychlejším čase zajistit potřebné informace o aktuálním stavu zraněných klientů a navštívit je v nemocnici, pokud to jejich zdravotní stav dovolí. K dispozici má i peníze v hotovosti pro případ, pokud bylo třeba v místě (v nemocnici) hradit některé výdaje spojené s léčením či ošetřením,“ upřesnil mluvčí Generali. Podle něj, kromě tří osob, které při nehodě zahynuly, bylo dalších pět hospitalizováno a sedm včetně řidiče mikrobusu bylo ošetřeno přímo na místě.

Výlohy pokryje pojištění

„Výlohy spojené s jejich léčením v Řecku pokryje cestovní pojištění pojišťovny Generali, která pomůže zraněným turistům uplatnit na pojišťovně viníka dopravní nehody i případné škody nad rámec cestovního pojištění,“ dodal Civka.

Specialista asistenční služby zůstane podle něj v Řecku minimálně do neděle osmnáctého září. Dodal také, že po projednání s pozůstalými zajistí pojišťovna prostřednictvím své asistenční služby přepravu tělesných ostatků osob, které při nehodě zahynuly. „Hospitalizovaným klientům, jimž zdravotní stav neumožní návrat v plánovaném termínu, zajistíme přepravu zpět do ČR,“ dodal Roman Koch, vrchní ředitel pojišťovny Generali.

PRVNÍ ZPRÁVY O NEHODĚ

„Jsou to většinou starší lidé, kteří tady tráví dovolenou, byli na výletě v Meteorách (kláštery ve středním Řecku – pozn. redakce) a vraceli se zpátky. Údajně do minibusu, kterým těch 21 lidí jelo, někdo naboural,“ řekl včera český konzul Jaroslav Zajíc s odvoláním na svědectví delegátky cestovní kanceláře.

Nehodu u silničního mostu na trase Ioannina – Kozani zavinila kolem 17:00 místního času (16:00 SELČ) podle serveru newsit.gr řidička terénního vozu, která do autobusu narazila zezadu. Český minibus se po střetu převrátil na bok a začal částečně hořet, ale plameny se podařilo rychle uhasit.

„Ještě, že jsme neuhořeli i my,“ řekla podle newsit.gr lámanou angličtinou jedna z cestujících.

Výběr nehod českých autobusů v zahraničív letošním roce

20. června 2011 - Dva lidé zahynuli při srážce českého autobusu a slovenského kamionu na maďarské dálnici M15 u města Hegyeshalom nedaleko rakouských hranic. Oběťmi byli řidiči obou vozidel, deset osob bylo vážně zraněno.

27. července 2011 - Při nehodě českého autobusu na bavorské dálnici A 93 zemřel jeden člověk, několik dalších bylo zraněno, z toho dva těžce. Autobus byl na cestě z fotbalového turnaje v Mnichově do Česka.

28. července 2011 - V Bělehradu zahynul slovenský cestující českého autobusu. Vyhoupl se do střešního okna, aby se posadil na střechu právě v okamžiku, kdy autobus vjel do podjezdu. Autobus vezl fotbalové fanoušky do Sofie na utkání mezi trnavským Spartakem a týmem Levski Sofia.
14. září 2011 - Při havárii autobusu v severním Řecku zemřeli dva čeští turisté. Dalších devět jich utrpělo zranění.

BŘETISLAV LAPISZ + ČTK