Bylo úterý 1. února, kolem půl šesté ráno, když v Mošnově u tamního autobazaru přecházela po přechodu pro chodce přes silnici čtyřiapadesátiletá žena z Kopřivnicka. V tu chvíli přijela na místo dodávka řízená pětapadesátiletým mužem z Ostravska, která ženu srazila. „Sražená žena byla s těžkým zraněním převezena do ostravské nemocnice,“ uvedl tenkrát k nehodě novojičínský okresní policejní mluvčí Petr Gřes. Následky nehody žena nepřežila, a stala se tak první, a zatím jedinou, letošní obětí dopravních nehod.

Nehod bylo více

Těch bylo za první dva měsíce letošního roku celkem 156. Ve srovnání s rokem 2010 je to za dané období o 43 více. Loni ale zemřeli při dopravních nehodách za první dva měsíce na silnicích Novojičínska čtyři lidé. Letos je to o tři méně. „Těžká zranění utrpělo, stejně jako loni za stejné období, šest osob, lehce se letos zranilo již pětatřicet osob. Loni to bylo jen devatenáct,“ upřesnil policejní inspektor Zbyněk Tomšík.

Pořád ten alkohol

Druhým nejčastějším faktorem, který zapříčinil nehody, byla od počátku letošního roku do konce února nepřiměřená rychlost. „Přednost v jízdě nedalo třináct řidičů, ani jedna nehoda se nestala kvůli nesprávnému předjíždění,“ doplnil Tomšík.

Alkohol měl letos podíl již na devíti dopravních nehodách, což je ve srovnání s loňským rokem o pět více. Od počátku roku do konce února přistihli policisté při silničních kontrolách 51 osob, které řídily pod vlivem alkoholu. Loni jich bylo za první dva měsíce roku 34. „Policisté zadrželi čtyřiadvacet řidičských průkazů, což je o tři více než loni. Při řízení bez řidičského průkazu přistihli, stejně jako loni, sedm osob,“ uzavřel Tomšík s tím, že se dá očekávat, že policisté budou v častých silničních kontrolách pokračovat. Při té poslední, tento týden v pondělí, nachytali v ranních hodinách 18 řidičů pod vlivem alkoholu.

"Mezi příčinami karambolů i nadále převládá nesprávný způsob jízdy, letos to bylo zatím dvaasedmdesátkrát." Zbyněk Tomšík, policejní inspektor.