Jen od pátku do úterý 6. července poledne vyšetřovali dopravní policisté na Novojičínsku téměř dvě desítky dopravních nehod. Bohužel přibyly podél silnice i další dva pomyslné křížky. Na dálnici D1 nedaleko Hladkých Životic vyhasly v neděli brzy ráno dva mladé životy.

Ford Tranzit na 322. kilometru ve směru na Ostravu, řízený pětadvacetiletým řidičem, narazil do mostního pilíře. Ve zcela zdemolované dodávce našli smrt dva spolujezdci ve věku dvacet a jednadvacet let.

„Nejevili známky života a po jejich vyproštění mohli zasahující lékaři již pouze konstatovat smrt obou postižených,“ sdělil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Více štěstí měl řidič, kterého našli záchranáři ležet mimo vozovku.„Utrpěl těžké poranění v oblasti hrudníku a dolní končetiny. Pacient byl při vědomí a se záchranáři komunikoval,“ poznamenal Humpl s tím, že byl vrtulníkem transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Po tragické nehodě musel být provoz na dálnici ve směru na Ostravu přibližně na jednu hodinu uzavřen.

Prodloužený víkend mnoho lidí využilo k odjezdu na dovolenou, ovšem někteří řidiči často sešlápli plyn až na podlahu. Nepřiměřená rychlost byla podle policejních statistik příčinou pěti dopravních nehod. Dva výtečníci dokonce bourali pod vlivem alkoholu.

Sečteno a podtrženo. Z osmnácti dopravních nehod, ke kterým došlo od pátku do úterního poledne, vyvázli tři lidé z karambolu s lehkým zraněním, stejný počet utrpěl těžká poranění a dva mladí lidé zemřeli. Škody přesáhly částku půl milionu korun.

Konec školního roku a začátek prázdnin považují policisté za jedno z nejrizikovějších období na silnicích. Letošní rok je v tomto směru nejtragičtějí za poslední roky.

Batole spadlo do bazénu

Dramatické chvíle se šťastným koncem zažila rodina užívající si letní sobotní den ve Studénce. Do bazénu spadl roční chlapeček, jemuž život zachránil pohotový a duchapřítomný otec. Více informací sdělil Lukáš Humpl: „Otec dítěte zareagoval rychle a během několika desítek sekund je vytáhl z vody ven. Protože chlapec nedýchal, několikrát do něj vdechl a podařilo se mu obnovit dechovou aktivitu postiženého.“

V době příjezdu záchranářů dítě reagovalo a bylo mimo bezprostřední ohrožení života. „Po poskytnutí první odborné pomoci včetně podání kyslíku předali záchranáři chlapce do péče dětského oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě,“ doplnil Humpl.

K téměř identické události došlo již v samém závěru června, kdy se na Novojičínsku topila také roční holčička, která spadla do vodní nádrže. I v tomto případě však bylo batole naštěstí včas z vody vytaženo.

„Důrazně upozorňujeme na možná rizika spojená s pobytem u vody a koupáním. Varování se týká především malých dětí, které by neměly zůstávat v blízkosti vodních ploch, a to včetně zahradních bazénů, bez dozoru dospělé osoby ani na okamžik,“ apeluje mluvčí krajských záchranářů.

Rušnou noc ze soboty na neděli měli obyvatelé Sedlnice, kde plameny zachvátily střechu kravína. Šest hasičských jednotek bylo povoláno krátce po půlnoci. Ještě před jejich příjezdem lidé z hořícího objektu zachránili deset krav, koně a několik prasnic.

„Hasičům se podařilo ochránit před ohněm sousední rodinný domek, od něhož byl zděný kravín s plechovou krytinou oddělen pouze štítkovou zdí, a také uchránili sousední vepřín,“ uvedl Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezského hasičského záchranného sboru.

Plameny měly stopadesátky pod kontrolou během hodiny, po celou neděli pak probíhalo dohašování a rozebírání konstrukce. „Škoda byla předběžně odhadnuta na téměř tři sta tisíc korun. Hasiči svým včasným zásahem uchránili hodnoty nejméně za čtyři sta tisíc korun,“ dodal na závěr Kůdela.