VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ryby v Gručovickém potoku zahubil nejspíš chlór

Fulnek /FOTOGALERIE/ - O všechny pstruhy vysazené v dolním toku Gručovického potoka ve Fulneku přišli místní rybáři. Podle nich SmVak řádně nenahlásil čištění vodovodních trubek. SmVak to popírá.

28.4.2009
SDÍLEJ:

Dolní tok Gručovického potoku zeje prázdnotou. Došlo zde v pondělí k hromadnému úhynu ryb, který má podle místních rybářů na svědomí chlór.Foto: Archiv/Policie ČR

Dolní tok Gručovického potoku ve Fulneku je vyčištěn. A to kompletně od všech živočichů, kteří nacházeli útočiště v jeho vodách. V pondělí 27. dubna odpoledne totiž prováděla firma SmVaK odkalování přivaděče pitné vody směřující ze Slezské Harty do Ostravy. Společnost popírá, že by při odkalování používala chemikálie, podle rybářů byl však ve vzduchu kolem potoka jasně cítit chlór.

Havárie se stala v pondělí odpoledne, kdy si předseda místní organizace Českého rybářského svazu Fulnek Josef Hrnčíř všiml mrtvolek ryb na hladině potoka a událost nahlásil obvodnímu oddělení Policie ČR ve Fulneku. „Vždycky když potrubí čistili, tak nám to předem nahlásili, a my jsme ryby komplet vylovili. Potom, když to vyčistili, znovu jsme ryby nasadili. Ale tentokrát nám nic neřekli,“ sdělil Hrnčíř. Podle jeho názoru unikl do potoka agresivní chlór.

Uhynuli zřejmě i další živočichové

Rybáři do Gručovky, jak místní potok nazývají, vysadili před třemi týdny mladé pstruhy obecné, jejichž osud tak byl zpečetěn. Místem rybího neštěstí byl dolní tok potoka, od výpustě až k soutoku s Husím potokem, to znamená v délce asi sedmi set metrů. „Určitě to bude mít vliv i na jiné živočichy. Například před splavem na Švermově ulici byli raci, teď jsem tam neviděl žádného, nikde není ani živáčka,“ připomněl s lítostí Hrnčíř.

K místu události přijeli také policisté z Fulneku, kteří pořídili fotodokumentaci. „V šetření nadále pokračují fulnečtí policisté a ve věci zahájili šetření pro podezření ze spáchání přestupku na úseku vodního hospodářství,“ informoval okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. „Mělo by se jednat o necelou stovku uhynulých ryb o celkové váze přes čtyři kilogramy. Cena ryb se pohybuje okolo necelých osmi set korun,“ upřesnil Tomšík.

Na místo dorazili i pracovníci Městského úřadu v Odrách, kteří z vodního toku odebrali vzorky k přesnému určení příčin úhynu ryb. „Konkrétní výsledek zatím podat nemůžu. Potřebujeme zavést ty ryby do Olomouce, abychom věděli, co to způsobilo, a myslím, že tak do týdne, do deseti dnů bychom napsali nějakou zprávu,“ vyjádřila se vedoucí odboru životního prostředí Noemi Kulíková.

Chlór byl i cítit, firma však jeho užití popírá

Společnost SmVaK popírá, že by při čištění potrubí užívala jakýchkoli chemikálií. „Naše společnost 27. dubna prováděla řádně ohlášené odkalování vodovodního přivaděče Podhradí – Bílov – Krmelín. Při tomto technologickém procesu se nepoužívají žádné dodatečné čistící prostředky, čištění spočívá ve vypuštění většího množství vody na určeném místě,“ uvedla pracovnice útvaru generálního ředitele Eva Špirochová. S tímto tvrzením však zásadně nesouhlasí předseda Hrnčíř. „Chlór byl cítit po celé ulici. Společnost SmVaK dělá akorát všechno proto, aby se nemusela zodpovídat. Už jsem měl dnes s nimi šestý hovor a přijde mi, že se z toho chtějí akorát setřepat,“ reagoval rozčileně Hrnčíř. Podle něj zatím zdejší rybáři neměli zkušenost s chlórem ve svých revírech, proto odhadují revitalizaci úseku na týden až dva.

Jestli k úniku došlo skutečně v souvislosti s čištěním, nebo v důsledku zvýšení hladiny, která s sebou mohla stáhnout neznámou látku z břehů, ukáže policejní vyšetřování.

Autor: Věra Růčková

Místo události:
28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT