Plné ruce práce měli během uplynulého víkendu moravskoslezští záchranáři. Příznivé počasí s teplotami přesahujícími dvacet stupňů vyhnalo na sportoviště, do přírody, na chaty a zahrádky řadu lidí, což se projevilo i velkým množství nejrůznějších úrazů. Celkem si záchranáři na své konto připsali 560 nejrůznějších výjezdů, což ve srovnání s předchozími víkendy znamená dvacetiprocentní nárůst. Samotných úrazů bylo více než sto. Nejhůře dopadl desetiletý chlapec, který v Ostravě spadl na kole. S těžkým poraněním mozku skončil v nemocnici.

Sportem ke zdraví

Poranění se však nevyhnula ani dalším sportům, včetně golfu. „V různých místech kraje jsme zasahovali u osmi zraněných fotbalistů a tří hokejistů, sedmi cyklistů a dvou osob na kolečkových bruslích. Dva lidé spadli při jízdě na koni, po jednom pak byli zraněni při badmintonu, basketbalu a dokonce i při golfu,“ řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že lidé utrpěli různě závažná poranění. „Převládala poranění pohybového aparátu, zejména dolních končetin a hlavy. U cyklistů jsme nejčastěji zaznamenávali klasické pády, muž na Bruntálsku však například narazil do plotu. Nejmenším zraněným cyklistou byl teprve čtyřletý chlapec. Stejně stará dívka v Krnově byla coby chodec naopak jízdním kolem zachycena a tažena několik metrů. Utrpěla poranění hlavy a horní končetiny,“ dodal Humpl.

„Pohoda“ na zahrádkách

Lékaře zaměstnávali také zahrádkáři. Jeden z nich měl zablokovanou páteř, další si při pádu poranil nohu. „Naplánovanou práci na zahradě nedokončila ani šestatřicetiletá žena, která šlápla do díry, přičemž si nejen zranila kotník, ale ještě se při pádu nabodla dlaní ruky na vidlici motyky,“ popsal zřejmě nejkurióznější víkendový úraz Humpl.

Záchranáři museli vyrazit i do lesů. Například na Opavsku ošetřili sedmnáctiletou dívku, která si na svahu poranila nohu. Lékaři si však na pomoc museli přizvat i hasiče, kteří pacientku v členitém terénu nesli více než půl kilometru. Posádka ji na místě ošetřila. Na pomoc musela ale přivolat ještě hasiče – transport do sanitního vozu totiž znamenal asi půl kilometru dlouhý pohyb svažitým terénem,“ uvedl Humpl.

Kutilové

Lidem se však nevyhýbaly úrazy ani při kutilství či pracích kolem domů. „Dva muži se v kraji zranili při zpracování dřeva – jeden sekerou a druhý okružní pilou. Dále záchranáři zasahovali u několik pádů, a to ze žebříku či při mytí oken. Zaznamenali jsme poranění chemikáliemi – žena si vstříkla do očí benzin, šestatřicetiletý muž pak prostředek na odstraňování starých nátěrů. Jiný pacient zase utrpěl opařeniny obličeje, krku a horní končetiny horkou vodou s fridexem, která vystříkla z chladiče vozidla.

Nárazy do stromů

Záchranáři vyjížděli také k opilým či zdrogovaných lidem, kteří se zranili při pádech nebo potyčkách.

Kuriózní poranění si způsobil devětadvacetiletý muž ovlivněný omamnou látkou. Při chůzi přehlédl strom, do kterého narazil

„Posádka záchranné služby jej ošetřovala na silnici mezi Horní Lhotou a Zátiším u Ostravy. Stejná nehoda postihla i alkoholem notně posilněného muže v Ostravě-Hrabůvce. Ten v neděli po druhé hodině odpolední narazil hlavou do stromu v parku a již nevstal. Se zraněním hlavy byl po ošetření předán traumatologické ambulanci městské nemocnice,“ uzavřel výčet nezvyklých případů Humpl.