Vzhledem ke změně podmínek, za jakých nyní policisté vyjíždějí k dopravní nehodě, jsou čísla o počtu samotných nehod zavádějící, což při nedávné kontrolní akci připustil také vedoucí novojičínského dopravního inspektorátu Jaromír Stecula. „Vývoj nehod je těžce dohledatelný kvůli změně zákona, takže se ani moc nedá srovnávat s minulými roky,“ poznamenal. Jiné už je to v případě následků. A tam je pokles neoddiskutovatelný. „V každém případě jsou letos prozatím výrazně klesající počty v následcích dopravních nehod, což je potěšitelné,“ dodal Stecula.

Za první tři měsíce letošního roku vyjížděli policisté na Novojičínsku k 222 nehodám. Oproti loňským 508 za stejné období to znamená pokles o 56 procent. „Při těchto nehodách letos zemřely na následky tři osoby, loni to bylo za první tři měsíce osm osob, což znamená letošní pokles o třiašedesát procent,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Největší pokles policisté zaznamenali u těžkých zranění, a to o sedmdesát procent. Zatímco v loňském roce se za první tři měsíce těžce zranilo deset lidí, letos jen tři. Lehká zranění letos za první čtvrtletí utrpělo 43 osob, loni to bylo 88, tedy o jednapadesát procent více.

„Výše hmotné škody odhadem přesáhla sedmnáct milionů korun,“ doplnil Tomšík.

Nejčastější příčinou dopravních nehod i pro letošek prozatím zůstává nesprávný způsob jízdy. Ten stál v pozadí 102 dopravních nehod. Blíží se mu ale nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí, kterých bylo letos již 77. Nedání přednosti bylo příčinou devatenácti dopravních nehod a nesprávné předjíždění sehrálo svou negativní roli ve třech případech. „Stále vysoký je počet nehod, na kterých měl svůj podíl alkohol. Letos jich bylo již pětadvacet, což je naprosto stejné číslo, jako za stejné období v loňském roce,“ uzavřel Tomšík.