Několik vážných zranění za poslední dva týdny a jedno smrtelné, k němuž došlo v neděli 13. června na dálnici D1 v katastru Hynčic, části Vražného, jsou důkazem toho, že situace na silnicích okresu se z pohledu obětí na lidských životech nijak nelepší. A to i přes skutečnost, že policisté za prvních pět měsíců letošního roku zaznamenali snížení počtu dopravních nehod ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Policisté vyjížděli k 311 dopravním nehodám, což bylo o 55 méně než loni za stejnou dobu. „Při těchto dopravních nehodách utrpělo smrtelná zranění sedm osob, loni za stejnou dobu zemřelo na silnicích okresu na následky zranění pět osob,“ uvedl smutná čísla novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Nezlepšila se ani statistika počtu těžkých zranění. Těch je stejně jako loni za stejné období, a to osmnáct. Snížil se jen počet osob, které se od ledna do května při nehodách zranily lehce. Loni jich bylo 82, letos šedesát.

V příčinách nehod tradičně figuruje nesprávný způsob jízdy, stejně jako loni to bylo ve 175 případech. Značně klesl počet nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí, z loňských 107 na letošních 65. Také počet případů, kdy za nehodu mohlo nedání přednosti v jízdě, rapidně poklesl – ze 38 na 14.

Potěšitelná, a nejen pro policisty, je určitě skutečnost, že se značně snížil podíl alkoholu na dopravních nehodách. „Loni figuroval alkohol v prvních pěti měsících u pětapadesáti dopravních nehod, letos to bylo za stejné období u pětadvaceti nehod,“ upřesnil policejní mluvčí.

To ale vůbec neznamená, že by řidiči na Novojičínsku přestali pít alkohol před tím, než usednou za volant a vyrazí na silnice. Spíše naopak. Letos již policisté přistihli s alkoholem v organizmu 78 řidičů, loni to bylo 49 a zadrželi 47 řidičských průkazů, což je o osm více než loni. O přetrvávající anarchii na našich cestách vypovídá další číslo. Při řízení bez řidičského průkazu policisté přistihli již patnáct řidičů. Loni jich bylo za stejné období sedm. V jednom případě policisté přistoupili k odebrání vozidla za opakované přestupky.

Za květen letošního roku zjistili novojičínští dopravní policisté celkem 553 dopravních přestupků, za které uložili blokové pokuty ve výši 620 tisíc korun.