Míst úrazu bylo v horní části skokanského areálu a těžce přístupné, proto záchranáři museli ke zraněnému dojít. Padesátiletý muž pracoval venku na žebříku, který byl postavený na zasněžené zemi. Samotný pád sice nikdo neviděl, ale pravděpodobně došlo k podklouznutí a muž se ze žebříku zřítil z výšky přibližně šesti metrů na zem.

„Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však těžké zranění v oblasti páteře. Posádka záchranné služby se s vozidlem dostala až do vzdálenosti necelého půl kilometru od postiženého. Dál byla cesta nejen zasněžená, ale také zatarasená díky spadaným větvím, jež znemožňovaly průjezd. Záchranářům proto nezbylo, než poslední úsek k pacientovi absolvovat s potřebným vybavením pěšky. Muž byl podchlazený a trpěl značnými bolestmi. Posádka záchranné služby aplikovala potřebné léky a zafixovala zraněného do vakuové matrace. Bylo však nutno zajistit pro něj také bezpečný transport do zdravotnického zařízení,“ upřesnil tiskový mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Dále dodal: „Na pomoc byli přivoláni kolegové z Horské služby, kteří jsou pro zásahy v zasněženém horském terénu lépe vybaveni. Posádka rovněž požádala o vzlet vrtulníku letecké záchranné služby z Ostravy, protože letecká přeprava postiženého se vzhledem k jeho zranění jevila jako nejvýhodnější. Přílet stroje a jeho přistání ovšem nebylo snadnou záležitostí, a to z důvodu nepříznivého počasí a hraničních letových podmínek. Teplota vzduchu se pohybovala okolo nuly, na místě zásahu padal déšť se sněhem. Jen díky vysoké profesionalitě a zkušenosti pilota vrtulníku se nakonec podařilo u místa, kde se pacient nalézal, přistát. V té chvíli se k pacientovi po silnici dostali terénním automobilem také horští záchranáři, kteří si proklestili cestu pomocí motorové pily.“

Vrtulník transportoval muže na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Přečtěte si také:

Starý Jičín: 44ti letý zřejmě zapálil seník, kde uhořel

Přecházení cesty mimo přechod stálo muže život

Námraza si na Novojičínsku vybrala první oběť