Pátek 27. listopadu byl den, který se také poměrně výrazně projevil ve statistikách dosavadní nehodovosti na Novojičínsku. Před polednem se u Petřvaldu srazilo osobní vozidlo s nákladním. Ačkoli na místo nehody do minuty dorazila sanitka, která zrovna převážela jiného pacienta, její posádka už třiadvacetiletému muži nedokázala pomoci. Ve stejný den najel v Kopřivnici devětadvacetiletý muž na přechod pro chodce, kde srazil o šest let mladšího muže. „Chodec utrpěl těžké zranění a byl transportován do fakultní nemocnice v Ostravě. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku, která byla pozitivní na alkohol,“ sdělil k události novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal, že dechová zkouška u řidiče vykázala hodnotu 2,4 promile alkoholu.

Celkově zaznamenali policisté na Novojičínsku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles dopravních nehod o sedmapadesát procent. Letos jich zatím zaznamenali 818. Počet obětí se snížil, ale i tak je poměrně vysoký. „Těžké zranění utrpělo od počátku letošního roku šestačtyřicet osob, což je o pět méně než loni,“ uvedl ke statistice nehodovosti novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Rapidní pokles je v počtu lehkých zranění. Zatímco loni jich bylo za prvních jedenáct měsíců 306, letos je to jen 221.

Tradičně zůstává nejčastější příčinou dopravních nehod nesprávný způsob jízdy. Za letošek to bylo již ve 445 případech. Na druhém místě zůstává nepřiměřená rychlost. Kvůli ní se letos na silnici stalo již 179 dopravních nehod. „Pětasedmdesát dopravních nehod zapříčinilo nedání přednosti v jízdě a ve třiadvaceti případech bylo příčinou dopravní nehody nesprávné předjíždění,“ doplnil Tomšík.

Jezdí se s alkoholem a bez řidičáku

Stále je hodně vysoké číslo nehod, při nichž nějakým způsobem figuroval alkohol. Letos jich zatím bylo o devětadvacet méně než loni, ale 112 je i přesto zarážející počet. Zejména v souvislosti se skutečností, že při dopravních kontrolách policisté na Novojičínsku zjistili u 135 řidičů, že před jízdou požili alkoholické nápoje. Loni jich bylo za prvních jedenáct měsíců roku 189.

Při různých dopravních akcích policisté letos zadrželi řidičské průkazy sedmaosmdesáti osobám, což je o dvě více než loni. „Řízení bez řidičského průkazu bylo zjištěno u osmnácti osob, což je o čtyři více než ve stejném období loňského roku. Ve třech případech policisté přistoupili k odebrání vozidla za opakované delikty. Loni to nebylo ani jednou,“ uzavřel Tomšík.

GLOSA: Vybudujme alkocesty!

Více než stovka dopravních nehod, kterou zapříčinili jedinci, jež si museli dát nějakou štamprli či pivo než sedli za volant, se možná nezdá vysoké číslo. Je to zhruba jeden opilec za volantem za tři dny. Ovšem je minimálně tolik dalších, které již policisté načapali, aniž by tito spáchali nějakou dopravní nehodu. Potencionální nebezpečí pro chodce a další účastníky silničního provozu se tak rapidně zvyšuje. Případ z Kopřivnice ze závěru minulého měsíce hovoří za vše. Chodec sražený autem, jehož řidič měl 2,4 promile alkoholu v krvi. Nezodpovědných blbců je mezi námi zkrátka pořád hodně a bohužel jim asi nic nepomůže. Když už přijdou o řidičák za alkohol za volantem, tak si přihnou a jedou bez řidičáku. Když pak třeba přijdou i o auto, které jim úřední moc zabaví, tak si auto půjčí. Zkrátka je to pořád dokola jak o Červené Karkulce. Možná by se dalo najít jedno řešení, byť utopické. Vybudovat silnice, na jejichž začátku by byla dopravní značka Střízlivým vjezd zakázán. Třeba by se pak některým hrdinům, z nichž se během desetiny sekundy stanou invalidé, rozsvítilo. Sice pozdě, ale přece.