Policejní statistiky evidující dění na silnicích v letošním roce příliš radostná čísla nepřinášejí. Oproti loňsku zemřelo na Novojičínsku dvakrát více osob, celková nehodovost stoupla o sedm procent.

„Od ledna do konce července došlo na silnicích Novojičínska k 541 dopravním nehodám. Při nich bylo usmrceno šest osob, šestadvacet jich bylo zraněno těžce a sto dvacet čtyři lehce," informoval policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. V červenci přibyl jeden mrtvý. Šlo o chodce, kterého na konci června srazil starší řidič Škody 120 na příborském obchvatu v kopřivnické části Lubina. Muž o pár dní později svým zraněním v nemocnici podlehl.

Zemřelo šest lidí

Jednalo se tak o šestou letošní oběť, což je o tři více než za stejné období loňského roku. Motoristé nejčastěji bourají v důsledku nesprávného způsobu jízdy (299), téměř ve stovce případů byl viníkem nehody příliš sešlápnutý plyn, poté nedání přednosti (51) a předjíždění (15). Znatelně se do statistik promítá také opilost za volantem.

„Počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu se zvýšil o pět procent a od začátku roku až do konce července jich policisté zaevidovali čtyřiačtyřicet," rozvedl Zbyněk Tomšík. Po konzumaci alkoholu o prázdninách usedají často mladí lidé, kteří autem vyráží například na diskotéky. V Sedlnicích minulý měsíc skončila jízda plně naloženého Fiatu Punta v betonové zídce přemostění příkopu. Kromě řidiče, který nadýchal přes jednu a půl promili, byly ve vozidle ještě čtyři osoby. Ošetřeni museli být v novojičínské nemocnici. A takových případů registrují policisté během léta více.

Pozor by si měli dát řidiči také na divokou věř. „K těmto incidentů dochází především na jaře a na podzim, ale tím, že je přes léto větší počet motoristů, tak je těchto střetů více a na Novojičínsku jsme nyní zaznamenali jejich nárůst," dodal policejní mluvčí. Ten zároveň upřesnil, že pokud ke kolizí se srnou či divočákem dojde, musí řidič tuto událost na policii ohlásit, neboť vznikla škoda třetí osobě, kterým může být třeba myslivecké sdružení.