Smutný je především pohled do kolonky usmrcených osob. Během ledna a února vyhasly na silnicích okresu tři lidské životy. V lednu nejprve nepřežil srážku s autobusem mladý řidič ve Velkých Albrechticích a v únoru skončila tragicky nehoda na čtyřproudové silnici I/48 nedaleko Dubu, části Starého Jičína, kde zemřely dvě osoby.

„Za dva měsíce roku 2013 bylo novojičínským policistům nahlášeno celkem 183 dopravních nehod, při kterých přišli o život tři lidé, dva účastníci silničního provozu utrpěli těžká zranění a osmačtyřicet lehká," potvrdil situaci v dopravě policejní mluvčí Petr Gřes s tím, že loni ve stejném období zemřela při nehodě jedna osoba. Počet lehkých zranění vzrostl meziročně na dvojnásobek, celkově přibylo nehod o třetinu. „Nejčastější příčinou dopravních nehod byla rychlost, a to v sedmdesáti případech, nesprávný způsob jízdy byl příčinou čtyřiašedesáti karambolů. Přednost porušilo čtrnáct osob a deset řidičů bylo pod vlivem alkoholu," upřesnil Gřes.

Opilců za volantem je méně

Chceme-li však poukázat alespoň na nějaká pozitiva, lze zmínit počet odhalených motoristů, kteří před jízdou vypili něco ostřejšího. Od ledna do konce února jich policejní hlídky odhalily pouhých devět, tedy o pětadvacet méně než ve stejném loňském období. Velkým překvapením byla zejména jedna z nedávných rozsáhlých policejních kontrol, které novojičínští policisté provádějí v pondělních ranních hodinách a jsou zaměřeny právě na alkohol za volantem. Testem na jeho přítomnost prošli vzorně všichni kontrolovaní řidiči.

Dopravní policisté mají letos za sebou také vyšetřování prvního vážného karambolu motorkáře.

„Třiadvacetiletý muž na svém motocyklu Kawasaki přijížděl od obce Sedlnice k Mošnovu v podnikatelské zóně u letiště. Před tříramennou křižovatkou začal předjíždět nákladní vozidlo MAN, které odbočovalo do jedné z firem. Následně s motocyklem narazil do boku nákladní soupravy. Po nárazu motocyklista upadl na zem a i s motorkou skončil v protisměru na okraji vozovky," popsal incident novojičínský policejní tiskový mluvčí Zbyněk Tomšík.

Na místě musel zasahovat záchranářský vrtulník, který těžce zraněného muže transportoval do ostravské fakultní nemocnice.

První jarní sluníčko zřejmě v Bravanticích přimělo šlápnout do pedálů i o čtyři roky staršího cyklistu. Nicméně se na to řádně posilnil a u místního kostela nevybral zatáčku. Kromě lehčího zranění zřejmě vyfasuje i tučnou pokutu, protože naměřená hodnota 2,74 promile alkoholu v krvi nepatří mezi povinnou výbavu cyklistů, ale naopak zakázanou.