Přibylo zraněných, a to jak lehce, tak i těžce, dalo by se konstatovat nad statistikou dopravních nehod z ledna 2011. Jedinou potěšitelnou informací je, že zatímco loni v průběhu ledna při dopravních nehodách zemřeli dva lidé, letos žádný. Jenže hned první únorový den zemřela po srážce s dodávkou na přechodu pro chodce v Mošnově chodkyně.

Letošní rok nezačal z pohledu dopravních policistů úplně nejlépe. Oproti loňskému lednu se zvýšil počet dopravních nehod z 56 na 79, což je zhruba o čtyřicet procent. Na následky zranění sice nikdo nezemřel, ale těžce se zranili čtyři lidé, což je o jednoho více než loni. Lehká zranění utrpělo třiadvacet účastníků dopravních nehod, což je navýšení o 130 procent, neboť loni v lednu se lehce zranilo jen deset lidí.

„Nejčastější příčinou dopravních nehod, ke kterým vyjížděli dopravní policisté v rámci jejich šetření, byl již tradičně nesprávný způsob jízdy, a to v pětatřiceti případech. Další příčinou byla nepřiměřená rychlost, která hrála roli při třiceti dopravních nehodách, nedání přednosti v jízdě bylo příčinou u pěti nehod,“ sdělil novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal, že od začátku roku se ještě nestala ani jedna dopravní nehoda kvůli nesprávnému předjíždění.

Alkohol? Je to pořád špatné

Tradiční nešvar řidičů na Novojičínsku, pití alkoholu před jízdou, bohužel přetrvává. Za leden, stejně jako v loňském roce, sehrál vypitý alkohol podstatnou roli při čtyřech dopravních nehodách. „Jen za první měsíc letošního roku zjistili novojičínští dopravní policisté třiatřicet řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Loni v lednu jich bylo sedmnáct,“ uvedl všeříkající čísla policejní mluvčí . Policisté letos v lednu zadrželi patnácti řidičům řidičské průkazy, loni jedenácti. Počet těch, již vyrazili za volantem auta na cesty bez řidičského průkazu, zůstal ve srovnání s loňským lednem stejný. Jednalo se o pět lidí.