Na nelichotivém druhém místě v rámci České republiky skončil novojičínský okres ve statistice obětí dopravních nehod za loňský rok, a to i přes skutečnost, že počet obětí poměrně značně poklesl. Letošek z tohoto pohledu zatím nepřináší nijak lichotivé číslo.

Za první dva měsíce policisté vyjížděli ke 113 dopravním nehodám, což je o 36 méně než loni za stejnou dobu. O šest se snížil počet lehce zraněných, kterých bylo letos prozatím třiadvacet, počet těžkých zranění se ustálil na čísle tři, což je stejně jako loni. Mrtvých je ale o sto procent více. Letos zemřeli na silnici již čtyři lidé, což policie vnímá velmi negativně.

Alkohol: lepší se to

„Nejčastější příčinou dopravních nehod je tradičně nesprávný způsob jízdy, což bylo ve dvaašedesáti případech,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Další v pomyslném pořadí je nepřiměřená rychlost, která sehrála rozhodující roli při devětadvaceti nehodách. Je určitě zajímavé, že oproti loňskému roku poklesl počet nehod zaviněných nepřiměřenou rychlostí o více než padesát procent. Loni za první dva měsíce naopak nebyla ani jedna nehoda způsobena nesprávným předjížděním. Letos už jich policisté prošetřovali sedm.

Mnohem lépe si počínali řidiči také na křižovatkách. Nedání přednosti v jízdě jako příčina nehody se letos objevilo jen třikrát, zatímco loni to bylo ve třinácti případech. „Pozitivně vnímáme pokles dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, a to o více než sedmdesát procent v porovnání s předešlým rokem,“ naznačil policejní mluvčí.

Zatímco loni hrál za prvních 59 dnů roku alkohol svou roli při sedmnácti nehodách, letos to bylo jen u čtyř.

Mnoho důvodů k jásání ale ještě není. Při své činnosti totiž policisté zjistili přítomnost alkoholu v organizmu již u 34 řidičů, což je o osm více než loni. V průměru to znamená každý druhý den minimálně jednoho řidiče, který usedl za volant a rozjel se, přestože měl v organizmu alkohol.

V rámci své činnosti policisté letos zadrželi již 21 řidičských průkazů, což je o tři více než loni, a sedmkrát zjistili řízení bez řidičského průkazu. Loni to bylo za první dva měsíce jen pět případů. V jednom případě policisté odebrali vozidlo, loni za stejné období žádné. O zvýšené aktivitě policistů svědčí i skutečnost, že zatímco loni za leden a únor řešili ve zkráceném přípravném řízení osm případů, letos jich bylo už šestnáct.

Jen v únoru zjistili policisté 887 dopravních přestupků, za což uložili blokové pokuty ve výši přes 230 tisíc korun.

KOMENTÁŘ IVANA PAVELKA: Pozor na to! Ještě má sněžit!

Téměř o čtvrtinu se snížil počet dopravních nehod za první dva měsíce letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Mezi policisty zazníval neoficiální názor, že nehod bylo méně i kvůli počasí. Zasněžené silnice a mnohdy klouzající vozovka odradila řadu těch, kteří by jinak usedli za volant a vydali se na cestu. Příznivý dojem ze statistiky nehodovosti ale kazí povědomí o čtyřech vyhaslých životech. Tolik mrtvých nebylo loni ani předloni, tedy v letech, kdy se Novojičínsko zapisovalo do celonárodní statistiky obětí dopravních nehod černými čísly. Možná to způsobil právě ten led a sníh na vozovkách. Venku se teď tvrdě hlásí jaro a vše nasvědčuje tomu, že souboj dvou ročních období definitivně vyhraje, i když má zima ještě předvést svou letošní sílu. Má totiž opět sněžit. A to je určitě pádným důvodem k obavám, aby se počet křížků u silnic v příštích dnech nezvýšil. Někteří řidiči totiž už několik dnů jezdí jako urvaní z řetězu. Co by ne, když cesty jsou suché? Jenže nebudou…

Přečtěte si také:

Volkswagen skončil po srážce s vlakem v poli

Strážníky ohrozil protijedoucí řidič, najeli do sněhu

Ženy z osobního vozidla nepřežily