Tragická dopravní nehoda se stala ve středu 25. listopadu krátce před osmou hodinou večerní v katastru obce Pustějov mezi Hladkými Životicemi a Studénkou na 334. kilometru ve směru na Ostravu. „V odstavném jízdním pruhu stálo osobní vozidlo Škoda Favorit. Řidič doplňoval pohonné hmoty, přičemž ve vozidle zůstali tři členové osádky. Do odstaveného favoritu zezadu narazilo nákladní vozidlo Mercedes Benz,“ sdělila Soňa Štětínská, mluvčí krajského policejního ředitelství.

Hasiči vystříhávali tři zraněné

Na místo vyjely tři jednotky hasičů, z Bílovce, Nového Jičína a Fulneku. „Hasiči museli z favorita vyprostit tři vážně zraněné muže, čtvrtý byl v době nárazu mimo osobní automobil. Použili k tomu hydraulické nářadí,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela a doplnil, že mercedes před sebou tlačil favorit asi sto padesát metrů, poté havaroval mimo vozovku.

Devětatřicetiletý muž z favoritu zemřel bezprostředně po nárazu. „Na místě události se nalézali tři postižení muži, kteří byli zaklíněni ve vraku vozidla. Jednomu z nich již zasahující lékař nemohl pomoci. Utrpěl poranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl,“ sdělil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Další, osmadvacetiletý, muž utrpěl vážná poranění. Záchranáři u něj zjistili mnohočetná zranění v oblasti horních i dolních končetin a mozku.

„Lékař musel zajistit jeho dýchací cesty pomocí intubace a připojit jej k umělé plicní ventilaci. Po podání léků a provedení dalších život zachraňujících úkonů byl transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. V době předání byl stav osmadvacetiletého pacienta kritický,“ popsal stav muže Humpl a doplnil, že poslední z mužů utrpěl rovněž těžká zranění hlavy, dolních končetin a páteře. „Padesátiletý muž byl v době našeho zásahu při vědomí a se záchranáři komunikoval. Po ošetření byl předán rovněž na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě,“ uzavřel Humpl.

Policisté provedli u obou řidičů dechové zkoušky, obě s negativním výsledkem. Hmotná škoda na vozidlech a poškozených svodidlech byla předběžně vyčíslena na 215 000 korun.

Případ si převzali policisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování v Novém Jičíně. Ti ve čtvrtek 26. listopadu obvinili 29letého cizího státního příslušníka, řidiče nákladního vozidla Mercedes Benz, z trestného činu ublížení na zdraví „Zatím nevíme z jakého důvodu řidič s nákladním vozidlem do ostaveného favoritu narazil,“ uzavřela krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská. Podle informací Deníku měl být řidič mercedesu Polák.

GLOSA: Dálnice za smrt člověka nemůže

Dvě minuty před dnem, kdy měla být oficiálně otevřena, vjel na rozestavěnou dálnici Ind, žijící v Polsku, a svou jízdu volvem zakončil po projetí obřího stanu, přichystaného na oslavu, v poli. Prý jej tam navedl navigační systém. Uplynulo pár hodin po oficiálním otevření dálnice a došlo na ní k tragické nehodě. Jeden člověk zemřel, druhý je v kritickém stavu, další má vážné zranění. Seděli v autě v odstavném pruhu. Tam do nich zezadu narazil Polák v mercedesu. Proč jel tak rychle v odstavném pruhu, zjišťuje policie. Možná se dozví podrobnosti a důvod, proč neviděl odstavený favorit. V každém případě, možná kdyby sledoval pozorně, co se děje před ním, nemuselo dojít k fatální události. A totéž se dá říci i o nehodě předešlé. Kdyby řidič sledoval pozorně silnici a značení, asi by ke stanu ani nedorazil. Po středeční tragédii se již začaly objevovat hlasy, které zpochybňují tvrzení, že dálnice jsou bezpečnější než jiné komunikace. Autoři těchto připomínek si asi neuvědomují, že asfalt za nehodu nemůže, leda, že by se vozovka nečekaně propadla, nebo by došlo k jiné neočekávané události. Téměř vždy je totiž viníkem člověk. Ten otočil klíčkem v zapalování a vydal se na cestu. (ipa)