„Lidé nám volali, že slyšeli silnou ránu, která se nesla z chemičky Deza,“ vylíčil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Operační důstojník vyslal na místo osm zásahových vozů se šesti jednotkami profesionálních záchranářů i dobrovolníků. „Když jsme přijeli na místo, zjistili jsme, že nikde nehoří a děsivě znějící ránu vyvolala technická závada. Proto jsme se stáhli zpět,“ popsal Mitáček.

Zajištění havárie tak zůstalo v rukou podnikových hasičů. „Nešlo o nic vážného. V podstatě to byla standardní událost. Na reaktoru jedné z výroben došlo k protržení bezpečnostních membrán,“ snažil se hned po výbuchu uklidnit obyvatele města mluvčí Dezy Jaroslav Obermajer.

Událost byla doprovázena silným zvukovým efektem a zanedbatelnou emisí zbytkových par naftalenu. Zařízení bylo automaticky ihned po události odstaveno. Zdraví obyvatel ani zaměstnanců podniku nebylo ohroženo. Nedošlo ani ke znečištění ovzduší, či zvýšení pachové zátěže v okolí výrobního areálu nedošlo.

„Slabý požár, který vznikl, zlikvidovali naši pracovníci ručními hasícími přístroji,“ vylíčil Obermajer s tím, že škody na zařízení jsou minimální a příčina protržení membrány bude předmětem následného šetření.

„Strašně jsem se lekla. Nejhorší bylo, že jsem nevěděla, co se děje. Viděla jsem hodně hasičkých aut, proto jsem si myslela, že je to vážné,“ vylíčila Jana Hrbáčková, která bydlí nedaleko chemičky.

O tom, že silná rána nebyla výsledkem závažné nehody, se dozvěděla až zhruba po hodině od známé.

Detonace vyděsila také starostu města Jiřího Částečku. „Hned jsem volal řediteli, ale ten mě ujistil, že se nic závažného nestalo,“ řekl Částečka. Dnešní událost ho přesvědčila, že jsou ochranná opatření proti mimořádným událostem v chemičce dostatečná.

Deza patří k největším znečišťovatelům životního prostředí v České republice. Obyvatelé města si léta stěžují na špatnou komunikaci. „Spolupráce s vedením Dezy vlastně neexistuje. To si myslím, že je chyba. Není možné, aby se firma, která vévodí hitparádám znečišťovatelů, uzavírala do sebe. Bylo by dobré, aby město podniklo kroky k tomu, aby se to změnilo,“ řekl meziřířčský ekolog Milan Orálek.