VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oxid uhelnatý je postrachem koupelen

Novojičínsko - V posledních několika měsících zavinil únik oxidu uhelnatého na Novojičínsku několik nehod. Záchranáři proto upozorňují uživatele plynových ohřívačů, aby byli obzvlášť opatrní.

2.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Bezbarvý plyn bez zápachu se plazí po podlaze koupelny. Neviditelný opar stoupá co chvíli výš a výš, až jeho množství ve vzduchu dosáhne kritického množství. V tuto chvíli člověk v uzavřeném pokoji omdlévá a klesá na podlahu, kde je koncentrace nejvyšší. Bez brzké pomoci se může udusit. Takových případů bylo jen v letošní zimě několik. Většina se obešla bez trvalých následků, některé ale skončily smrtí.

Jednalo se o matku s dcerou z Bílovce, které kvůli teplu v koupelně utěsnily škvíry ve dveřích. Komín karmy, jež vytápěla místnost, byl však natolik zanešený, že oxid uhelnatý, místo aby unikal ven, pomalu plnil prostory koupelny. Partner ženy se šel po nějaké době podívat, co se děje, protože v místnosti bylo ticho. Dívku i s matkou vytáhl ven. Do doby, než přijela záchranná služba, muž dítě resuscitoval. Žena byla v bezvědomí, ale dýchala. Dívka, kterou našel ležet ve vaně s vodou, nejevila známky života. Ačkoli se u ní podařilo obnovit srdeční činnost, po několika hodinách v nemocnici zemřela. „Záchranáři v Moravskoslezském kraji museli během zimní sezony zasahovat u minimálně dvanácti pacientů s otravami, jejichž zdrojem byly karmy. Lze předpokládat, že těchto případů je ve skutečnosti větší množství, a že k méně závažným lidé záchrannou službu nevolají. Řada zejména lehčích intoxikací tohoto druhu tak může zůstat nerozpoznána a riziko vážného postižení zdraví v budoucnu pak uživatelům karmy hrozí i nadále,“ upozornil tiskový mluvčí záchranářů Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Nejčastějším místem, kde se podobné nehody stávají, je koupelna. „Všechny případy, ke kterým jsme byli v posledních měsících voláni, vznikly v koupelně při koupání nebo sprchování, kde zdrojem ohřevu vody byl plynový ohřívač. Zrádnost otravy spočívá v tom, že přítomnost plynu prakticky nelze svými smysly zjistit,“ připomněl Milan Ticháček, ředitel opavského střediska záchranné služby. Také záchranáři jsou často sami ohroženi při záchraně osob v prostorách naplněných oxidem uhelnatým. „Tento typ otravy je rizikový i pro zdravotnické záchranáře, kteří se do takového prostředí dostanou a než se zorientují, jsou rovněž vystaveni účinku plynu s následnými, naštěstí zatím vždy mírnými, příznaky otravy,“ potvrdil Ticháček s tím, že k otravě oxidem uhelnatým dochází i v koupelnách, které byly opakovaně kontrolovány odborníkem i v koupelnách, kde jsou povinné větrací otvory pro dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

V případě, že v koupelně, kde je v činnosti plynový ohřívač vody, dojde k náhlému bezvědomí, by měla osoba myslet v prvé řadě na možnou otravu oxidem uhelnatým. Nejdříve by se měl vypnout samotný ohřívač a poté otevřít okna tak, aby vznikl co největší průvan. Pokud místnost nelze vyvětrat bezezbytku, je nutné ji i s postiženým opustit. Ten by se měl co nejdříve nadýchat čerstvého vzduchu, aby nedošlo vážnějším poruchám organismu. Jestliže však postižený nedýchá, nezbývá než zahájit kompletní resuscitaci do příjezdu záchranné služby.

Autor: Věra Růčková

Místo události:
2.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení