Bylo krátce před čtvrtou hodinou odpolední, když na obvodní oddělení policie ve Studénce přišla zoufalá žena a policistům sdělila, že už asi tři hodiny pohřešuje svého bratra. Rovněž uvedla, že na její dotaz v nemocnici sdělili, že tam její padesátiletý příbuzný není. „Důvod ženiny obavy o zdraví bratra byl jednoznačný. Muž je totiž osobou zbavenou svéprávnosti. S lidmi prý téměř nekomunikuje, a když, tak použije jen jedno slovo,“ přiblížila situaci krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Studénečtí policisté zjistili od ženy veškeré potřebné informace a začali okamžitě jednat. Obvolali další nemocnice a obdobná zařízení a vyjeli prohledat předpokládaná místa, kde by se muž mohl nacházet, bohužel, neúspěšně. Na pomoc přizvali rovněž strážníky městských policií ve Studénce a Bílovci, a informaci o pohřešovaném muži dostaly také všechny hlídky, nejen na Novojičínsku.

„Naše dvě hlídky se zapojily do pátracího týmu a byly v něm až do doby, dokud neměl policejní pátrací tým dostatek lidí,“ uvedl velitel Městské policie Studénka Jan Pesničák. Také bílovečtí strážníci pátrali po muži v okolí Bílovce. „Dva strážníci dělali prověrky objektů, i zemědělských, ale v té době se jim ho nepodařilo najít,“ sdělil Pavel Kudela, velitel bílovecké městské policie.

Situace byla s blížícím se večerem stále závažnější, a tak policisty ze Studénky posílili policisté z Bílovce, téměř třicet policistů speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství a policisté se služebními psy. „Vzhledem k příznivým povětrnostním podmínkám se do akce zapojil rovněž policejní vrtulník s termovizí. Ten začal z výšky propátrávat terén ihned po příletu, což bylo kolem půlnoci,“ pokračovala krajská policejní mluvčí.

Zhruba čtyřicet minut po příletu vrtulníku se ve vysílačce ozvala nadějná informace. „Osádka vrtulníku hlásila, že na kameře nočního vidění objevila v zemědělském objektu situovaném při cestě z Velkých Albrechtic do Studénky ležící osobu. Ta odpovídala popisu pohřešovaného,“ doplnila Štětínská.

Na udané místo okamžitě vyrazili policisté, včetně zdravotníka z družstva speciální pořádkové jednotky. Ten naštěstí nemusel pohřešovaného ošetřovat. „Muž byl bez zjevného zranění a při vědomí, jen mírně podchlazený. Převzali si ho přivolaní lékaři,“ podotkla Štětínská s tím, že policisté poté akci ukončili.

Zajímavostí na případu se šťastným koncem je skutečnost, že podle ženy se její bratr obvykle pohyboval pouze v okolí svého bydliště. Na své cestě do zemědělského objektu, kde jej policisté našli, ale musel ujít několik kilometrů, což nasvědčuje tomu, že byl asi dezorientovaný. „Samotný objekt je oplocen a v době pátrání byl uzamčen. Policisté areál přesto opakovaně zvenku zkontrolovali, nikdo se však neozýval a policisté nezaregistrovali žádný pohyb. Je vyloučeno, že by pohřešovaný muž mohl, vzhledem k jeho fyzické kondici, plot překonat. Zda se do objektu dostal například v době, kdy byla brána otevřená, není dosud vyjasněné,“ dodala Štětínská s konstatováním, že osádka vrtulníku odvedla společně s policisty v terénu výbornou práci a pravděpodobně muži zachránili život. V noci totiž mrzlo. Celkově se do pátrání zapojilo více než čtyřicet policistů, sedm psovodů se služebními psy a několik strážníků městských policií.