VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po včelím bodnutí pro muže letěl vrtulník

Za dva měsíce spěchali krajští záchranáři k sedmi desítkám pacientů, aby ošetřili těžkou alergickou reakci na hmyz.

15.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Kolapsy z veder, dehydratace, ale i větší množství případů vážných alergických reakcí po bodnutí hmyzem. To jsou případy, které každým rokem nejvýrazněji zaměstnávají záchranáře během léta. Naposledy pořádně potrápilo včelí žihadlo pětašedesátiletého muže z Oder ve středu 13. července.

PŘÍPAD Z ODER

„Před polednem přijali operátoři záchranné zdravotnické služby informaci o poruše vědomí u pětašedesátiletého muže v Odrách na Novojičínsku. Rozvinula se u něj těžká alergická reakce po bodnutí včelou, která postiženého ohrožovala na životě.

Na místo proto ihned vystartoval vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy a vyjela nejbližší zdravotnická posádka," sdělil Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK. Záchranáři pacientovi ihned podali kyslík a zajistili nitrožilní podání léků a zároveň zahájili monitoraci životních funkcí pacienta.

VÝJIMEČNÉ PŘÍPADY

„Podařilo se jim stabilizovat pacientův stav a zlepšit jej. Muž byl poté vrtulníkem transportován na jednotku intenzivní péče nemocnice v Novém Jičíně," popsal Humpl další část zásahu.

Mluvčí záchranky také sdělil, že podobné prudké a život ohrožující alergické reakce na bodnutí hmyzem jsou naštěstí spíše výjimečné a ve většině případů postačuje chladit místo vpichu, popřípadě postiženému podat léky tlumící alergickou reakci ve formě tablety či lokální ošetření gelem nebo mastí.

„V posledních dvou měsících záchranáři spěchali k sedmi desítkám takto ohroženým pacientů," dodal.

Jak řekl již dříve pro Deník alergolog Petr Kučera, u bodavého hmyzu je třeba rozlišovat dva problémy: jedovatost a alergii. U nás bodají hlavně blanokřídlí, tedy včela, vosa, sršeň a čmelák.

„Ti všichni mohou svým jedem vyvolat alergickou reakci. Pak tu máme hmyz savý, který získává krev ke své obživě. Může se opakovaně zakousnout a vyloučit malé množství látek blokujících srážlivost krve. I ty mohou vyvolat místní alergickou reakci," připomíná přednosta oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Nejčastější reakce na bodnutí hmyzem je tzv. lokální, která pacienta závažněji neohrožuje. V místě bodnutí se vytvoří bolestivý červený teplý otok, který by neměl mít v průměru více než 20 centimetrů, na končetinách tedy může přesahovat i přes dva sousední klouby, a postihuje asi 15 procent populace.

„Lze jej ošetřit mastí či užíváním protizánětlivých hormonálních léků. Druhou skupinou jsou celkové systémové reakce a anafylaxe. V těchto případech se postižený může osypat od hlavy k patě, mít potíže s dýcháním, oběhovým systémem, poklesem tlaku, a dokonce může upadnout do bezvědomí, protože mu oběhový systém selže. Právě tomu se říká anafylaktický šok," vysvětluje Petr Kučera.

A jak by tedy měla vypadat první pomoc při této alergické reakci? „Pokud systémovou reakci zažije člověk poprvé, sám si při dušnosti a poruše vědomí těžko pomůže. Musí zavolat záchranku," zdůrazňuje alergolog a vzápětí dodává:

„Když jde o pacienta, který s tím již má zkušenosti, měl by už být poučen a vybaven léky první pomoci, většinou adrenalinem. Ten funguje rychle a postižený si ho podá ve speciálním autoinjektoru. Lidé, kteří mívají reakci opakovaně, jsou vyšetřováni a existuje i preventivní léčba, která umí sklon k alergické reakci vyléčit."

Autor: Adam Knesl

15.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT