Dvě stě padesát dva, tři, sedm a šedesát dva. To jsou základní čísla ze statistiky dopravních nehod za první tři měsíce letošního roku, kterou zveřejnili novojičínští policisté.

Během zimních měsíců se na katastrálním území Novojičínska stalo přes dvě stě padesát dopravních nehod. Zahynuli při nich tři lidé, sedm dalších bylo těžce zraněno a na dvaašedesát účastníků nehod si odneslo lehká zranění. „V lednu nejprve nepřežil srážku s autobusem mladý řidič ve Velkých Albrechticích. Krátce na to, v únoru, skončila tragicky nehoda na čtyřproudové silnici I/48 nedaleko Dubu, části Starého Jičína, kde zemřely dvě osoby," sdělil tiskový mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Letošní výsledek prvního čtvrtletí je o několik desítek nehod vyšší než výsledek loňský. Tehdy novojičínští policisté registrovali „pouze" 198 bouraček. Možná na tom má svůj podíl opravdu zimní počasí, ale možná je to také tím, že řidiči jsou takzvaně nepoučitelní a na silnicích opakují stále stejné chyby.

Tomu ostatně nasvědčují informace policie, která zveřejnila konkrétní příčiny nehod a jejich počet. „Nejčastější příčinou nehod byl tradičně nesprávný způsob jízdy, a to ve sto třech případech. Nepřiměřená rychlost způsobila osmdesát osm nehod. Přednost porušilo dvacet řidičů a stejný počet šoférů byl při nehodě pod vlivem alkoholu," sdělil tiskový mluvčí policistů.

Právě alkohol za volantem nepřestávají strážci zákona kontrolovat a tvrdě trestat. Zatím to „odneslo" čtyřiadvacet šoférů, kteří neváhali a po nějaké té skleničce či pivě klidně řídili motorové vozidlo. Ačkoliv se tento trend zatím nedaří z novojičínských silnic plně vymýtit, výsledky statistiky napovídají, že preventivní akce nesou své ovoce. „Zatímco za loňské čtvrtletí jsme evidovali třicet hříšníků, letos je to číslo přeci jen o něco nižší," potvrdil informaci Petr Gřes s tím, že klesl také počet zadržených řidičských průkazů a vůbec řidičů jezdících bez oprávnění. Loni policisté zabavili třicet šest řidičáků, letos jich je zatím jen patnáct. Řízení bez řidičského průkazu pak odhalili ve třech případech, zatímco loni bylo případů o deset více.