Posedět v horkém večeru s přáteli na zahrádce, dát si pár piv a pak usednout za volant nebo na kolo směr domů. V prázdninových měsících nic mimořádného. Na nadměrné sebevědomí těchto jedinců, posilněné právě alkoholem, však často doplácejí jejich spolujezdci, velice často kamarádi. A právě ti by si měli uvědomit, ke komu nasedají do auta.

Mladík pil, boural a ještě lhal

Nechybělo příliš a neštěstím mohla skončit páteční nehoda plně naloženého Fiatu Punto, který nepříliš zdatně řídil devatenáctiletý řidič. Červený fiat sjel z cesty do příkopu, kde se zastavil až o betonovou zídku. Ve větší rychlosti by ze starého punta zřejmě příliš nezbylo. „Pravděpodobně v důsledku své podnapilosti řidič nezvládl řízení a v levotočivé zatáčce vyjel mimo silnici, kde s vozidlem narazil do betonové zídky přemostění příkopu. Policisté provedli u devatenáctiletého mladíka dechovou zkoušku, která byla pozitivní, s naměřenou hodnotou 1,35 promile alkoholu," popsal nehodu okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Řidič i spolujezdec utrpěli následkem karambolu zranění a byli převezeni do novojičínské nemocnice. Ještě předtím se však policistům dušovali, že v autě kromě nich nikdo jiný nejel. Jejich lež však policisté brzy prokoukli. V době nehody seděly ve fiatu ještě tři dívky dvě mladistvé a jedna nezletilá. „Jednalo se o tři dívky, které po nehodě odešly do svých bydlišť, odkud byly následně odvezeny rodiči k ošetření do nemocnice," upřesnil Tomšík s tím, že mladík se bude muset zodpovídat z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

„Přes letní měsíce se setkáváme s větším počtem případů alkoholu u mladých řidičů. To samé platí také u cyklistů, takže budeme chystat speciální kontroly cyklistů," konstatuje policejní mluvčí. Také upozornil, že mladí lidé kolikrát sednou do auta k řidiči, který předtím v hospodě nebo na zábavě zvesela popíjel, a neuvědomují si následky, co se jim může stát.

Někteří jedinci si ani nelámou hlavu s tím, že mají řízení zakázáno za dřívější prohřešky. Na jednoho takového narazila hlídka o poslední červencové sobotě v sedm hodin večer v Kopřivnici. Devatenáctiletý mladík bezstarostně projížděl ulicí Pionýrská stylově na motocyklu Pionýr. Dlouho si však vítr ve vlasech neužíval. Policisty na sebe upozornil chybějící registrační značkou. Lze jen těžko předpokládat, že absenci „espézetky" má na svědomí „pokulhávající" registr vozidel.

„Při kontrole vyšlo najevo, že motocykl řídí, přestože mu byl již v srpnu minulého roku rozhodnutím správního orgánu Městského úřadu v Kopřivnici vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku," doplnil Zbyněk Tomšík. Muž je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí.