Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl sdělil, že krajští operátoři informaci o události z firmy v obci Sedlnice před půl dvanáctou. „Pomoci vyjela nejbližší pozemní posádka, která dorazila k postiženému během několika minut. K misi vzlétl také vrtulník letecké záchranné služby,“ uvedl Lukáš Humpl.

S vážným zraněním v nemocnici skončili v úterý 18. října motorkáři, kteří se podle svědků předháněli na dálnici D48.
Nehoda motorkářů u Libhoště, oba výtržníci se naháněli, na řidičák kašlali

Záchranáři na místě zjistili, že jednapadesátiletý muž pracoval se strojem, který mu vtáhl a amputoval ruku. „Pacient zkolaboval a ležícího na zemi jej nalezli spolupracovníci. Ti také zahájili poskytování základní první pomoci. Lékař záchranné služby zjistil, že u postiženého došlo ke značné krevní ztrátě a jeví známky rozvíjejícího se šokového stavu. Posádky proto důkladně ošetřily zraněnou končetinu, zajistily žilní vstupy, kterými podávaly léky a infusní roztoky. Zasahující lékař také indikoval podání konzervy plné krve, kterou od srpna letošního roku mají k dispozici ostravští letečtí záchranáři,“ pokračoval Lukáš Humpl.

Mluvčí záchranářů doplnil, že zdravotnické týmy se postaraly rovněž o ošetření amputátu, který byl následně uložen spolu s ledem a nachystán k transportu. Následovala rychlá přeprava vrtulníkem a předání pacienta do další péče specialistům traumatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba. „Posádky letecké záchranné služby Ostrava dosud podaly vážně zraněným pacientům plnou krev při zásazích v pěti případech,“ uzavřel Lukáš Humpl. (ipa)