ZŘÍCENÝ MOST. Rozestavěný most se v pátek dopoledne zřítil na železniční trať ve Studénce na Novojičínsku právě ve chvíli, kdy se po kolejích řítil stotřicetikilometrovou rychlostí vlak EuroCity Comenius mířící z Krakova do Prahy.

TRAGICKÁ BILANCE. Sedm mrtvých a zhruba sedm desítek zraněných různých národností. Z toho patnáct těžce. Mezi nimi mnoho mladých lidí, kteří mířili do našeho hlavního města na koncert kapely Iron Maiden.

HRDINA NEŠTĚSTÍ. Jiří Šindelář, strojvůdce vlaku, bleskurychlou reakcí ubrzdil aspoň částečně celou rozjetou soupravu a bezesporu tak zabránil tragédii ještě větších rozměrů. Sám ze srážky vyvázl jako zázrakem „jen“ s menšími zraněními.

OBROVSKÉ NASAZENÍ. Potlesk za svou práci by si ale zasloužili i na místě zasahující hasiči a záchranáři. A samozřejmě také týmy lékařů a sester v mnoha nemocnicích po celém kraji, v nichž byli zranění hospitalizováni a kde se okamžitě rozjely krizové plány.

TROSKY VLAKU. Jako kdyby se natáčela hlavní scéna nějakého amerického katastrofického filmu. Tak vypadal pohled na havarovaný vlak v obležení záchranářů z leteckého pohledu. První tři rozbité vagony byly místo za sebou naskládány vedle sebe a až na nich ležela lokomotiva.

MILIONOVÉ ŠKODY. Odstraňování trosek vlaku trvalo celý následující víkend, zprovozňování kolejí v místě nehody se pak protáhlo ještě o něco déle. Škody byly zatím vyčísleny zhruba na 180 milionů korun.

KDO ZA TO MŮŽE? Viníka vlakového neštěstí dál intenzivně hledá tým kriminalistů s názvem Komenius. Zatím ukázal na dva pracovníky subdodavatelské firmy Bögl a Krýsl. Ti podle zjištění policie věděli už pár dní před tragédií, že most není dobře staticky zabezpečen. Závady na ohnutých posuvných nosnících mostu vyřešili diletantskými navářkami.

MOST CHYBÍ. Řidičům ve Studénce zřícený most schází. Na nový si ale počkají. Zcela jasné stále není ani to, zda jej bude stavět původní zhotovitel společnost ODS – Dopravní stavby Ostrava, jejíž nový harmonogram krajské radní zatím příliš neuspokojil. Termín dokončení v něm byl stanoven na konec září příštího roku.

MALÁ NÁPLAST. České dráhy, ač nebyly označeny za viníka vlakového neštěstí, oznámili bezprostředně po tragédii, že budou vyplácet pozůstalým po obětech bezmála čtvrtmilionové odškodnění. Se stejnou aktivitou i podobnou částkou pak přišla i stavební firma ODS-DSO.