Mladík se do Velkého kotle vydal spolu se skupinou dalších snowboardistů. Valící se sníh jej semlel před desátou hodinou. „Okamžitě vyrazili záchranáři z Ovčárny a z Karlova pod Pradědem,“ informoval náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Než záchranáři dorazili, kolemjdoucí skialpinisté snowboardistu vyhrabali a snažili se jej oživit. „Šlo o těžký, nepřístupný terén, kam jsme museli i my na lyžích a brodili jsme se sněhem,“ popisoval situaci Klimeš a pokračoval: „V tom místě neměl nikdo, co dělat.“ Vzhledem k hrozícím sesuvům dalšího sněhu, byli v tu chvíli v ohrožení všichni.

„Záchranáři muže museli intubovat a resuscitovat. Když se objevila srdeční akce, začali jej svážet do Karlova,“ sdělil mluvčí Záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Transport po zemi byl jediným řešením, jak hocha z hor dostat. Byla sice připravená letecká záchranka z Olomouce a z Ostravy, ale kvůli špatné viditelnosti vrtulníky neodstartovali. Během svozu do Karlova, kde už čekala sanitka a další zdravotníci, mladíkovo srdce opět vypovědělo. I přes další resuscitaci mladík na následky mnohačetných zranění kolem třinácté hodiny zemřel.

Okolí Velkého Kotle patří v Jeseníkách ke zrádným místům. Na konci loňského roku zabloudili v mlze tři běžkaři, které rovněž zasypala lavina. S těžkým zraněními skončili v nemocnici.

Horští záchranáři vstup do tohoto katastru, kvůli hrozícím sněhovým sesuvům a ochraně přírody, v zimě nedoporučují. V pátek 13. února byl v Jeseníkách vyhlášen druhý lavinový stupeň. Vzhledem k vývoji počasí může nebezpečí v horách narůstat. „Stále chumelí a fouká vítr, proto očekáváme vzrůstající stupeň lavinového nebezpečí,“ dodal Klimeš.

Zuzana Pršalová

Poslední lidský život si vyžádal pád laviny v Krkonoších

Lavina v Krkonoších, která spadla v loni 26. prosince v oblasti směrem od Luční boudy do Obřího Dolu u Červenkovy muldy, si vyžádala lidský život. Na podchlazení zemřela v nemocnici šestatřicetiletá skialpinistka z Prahy, která byla více než tři hodiny zasypaná v hloubce jeden a půl metru.

Lavinové nebezpečí

V Krkonoších navíc napadlo během noci na pátek 13. února deset centimetrů nového sněhu, celková sněhová pokrývka dosahuje 115 centimetrů. Lavinové nebezpečí se dostalo na třetí stupeň. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Horská služba upozorňuje také na zledovatělý terén, na závěje, které vytvořil silný vítr a na nízkou viditelost. V sedm hodin ráno byl v horách mráz 10,5 stupně pod nulou. (jm)