Situace na silnicích doposud kopíruje obdobný vývoj, jaký byl v okrese minulý rok. Tehdy po dvanácti měsících statistiky zaznamenaly rovných 1178 bouraček a jedenáct mrtvých. Letos do listopadu nahlásili řidiči 1041 nehod, při kterých zemřelo deset osob.

Poslední obětí dopravy byl chodec, kterého v předposlední listopadový den srazil autobus ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Smrtelná nehoda ve Frenštátě

K události došlo kolem osmé večer a i přes rychlou pomoc se muže nepodařilo zachránit. „V okamžiku příjezdu zdravotní záchranné služby se pacient nalézal ve stavu selhání základních životních funkcí. Posádky proto ihned zahájily resuscitační péči, včetně nepřímé srdeční masáže, za pomoci přístrojové techniky. Zasahující lékař zjistil u postiženého mnohočetná poranění v oblasti hrudníku, hlavy a břicha," konstatoval tiskový mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že poranění, která muž utrpěl, byla smrtelná a pacient jim na místě podlehl.

Páteční oběť tak byla letošní desátou a vypadá to, že se tato smutná statistika nebude příliš lišit od té z minulého roku, kdy na novojičínských silnicích přibylo jedenáct pomníčků. Přitom ještě do začátku srpna byla situace mnohem lepší, ale právě v osmém měsíci roku měly tragické následky čtyři nehody. Říjen se obešel bez úmrtí a v říjnu a listopadu shodně zemřel následkem dopravní kolize jeden člověk.

Náledí řidiče potrápilo

Konkrétně v předposledním měsíci tohoto roku došlo na silnicích Novojičínska (bez dálnice) k 97 bouračkám, při kterých byl jeden člověk zraněn těžce a čtrnáct lehce. Nejčastější příčinou byl nesprávný způsob jízdy, alkohol hrál roli v šesti případech. Celkové škody se vyšplhaly na téměř 4,3 milionu korun.

Nejvíce práce měli motoristé s udržením svých automobilů na cestě ve čtvrtek 28. listopadu, kdy z rána pokryla vozovky první letošní námraza. Policisté vyjížděli celkově ke třinácti nehodám, naštěstí však šlo jen o kolize lehčího rázu.

Kromě ledu a sněhu v zimních měsících si musí dát řidiči zvýšený pozor také na divokou zvěř, která nenadále skočí do vozovky, a srážka s ní skončí v lepším případě jen u materiálních škod.