Ohlušující detonace před čtvrtou hodinou ranní byla slyšitelná stovky metrů. Výbuch způsobil naprostou devastaci domu, u nějž se nadzvedla střecha, propadly se podlahy a odklonila se boční stěna. Jednoho mrtvého našli hasiči už v neděli ráno, další oběti až při odklízení sutin v noci na pondělí. Jsou mezi nimi i malé děti.

V neděli krátce před čtrnáctou hodinou hasiči za pomoci speciálního vozidla strhli část čelní zdi domu, aby do vzniklého otvoru mohl vstoupit specialista se psem vycvičeným na vyhledávání osob. Po osmnácté hodině byly trosky domu již zpoloviny rozebrány.

Přečtěte si také: Bylo to, jako když spadne meteorit, říká o výbuchu mladá dívka

Tři kynologové z Městské policie Ostrava, kteří prohledávali trosky výbuchem a požárem zdevastovaného domu, se shodli na tom, že v sutinách jsou s největší pravděpodobností další oběti. Všichni psi se prý zastavili na jednom konkrétním místě. Na toto místo se soustředí vyprošťovací práce.

V panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm došlo k výbuchu plynu a následnému požáru.V panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm došlo k výbuchu plynu a následnému požáru.Zdroj: null

První známou obětí byl jedenašedesátiletý muž, který bydlel v bytě, kde bylo epicentrum výbuchu. Podle zjištění Deníku dlouhodobě vyvolával problémy ve svém okolí. Podal i několik trestních oznámení na radnici. Podle svědků se večer pohádal s manželkou a ta kolem půlnoci z bytu odešla. On v bytě zůstal.

Informace o úmyslné iniciaci výbuchu se potvrzují, když policisté získávají svědectví od obyvatel domu. Jak Deník zjistil, má za výbuchem skutečně stát nájemník bytu, kde k explozi a požáru došlo. Muže údajně krátce před výbuchem viděl chlapec, který zraněný skončil v ostravské nemocnici. Chlapce v noci probudil silný zápach plynu a šel se podívat, co se děje. Na chodbě měl vidět souseda s tlakovou nádobou, zřejmě plynovou bombou. S verzí, že by mohlo jít o úmysl, začali pracovat také policisté a vzhledem k následkům si případ převzalo ostravské krajské policejní ředitelství.

V panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm došlo k výbuchu plynu a následnému požáru.V panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm došlo k výbuchu plynu a následnému požáru.Zdroj: null

Svědkové hovoří i o velkých majetkových problémech dotyčného. Podle nich se brzy ráno ozvala velká rána, kdy tlaková vlna doslova otřásla i okolními domy. Otřesy byly citelné i v nedalekém autokempu. Střecha domu se zcela zbortila, narušila se i jeho statika.

Město zřídilo krizovou linku

Hasiči evakuovali také sousední dům, jehož obyvatele nalezli azyl v prvních minutách v útrobách frenštátské radnice. Ta nabídla všem potřebným k přespání vytápěné chatky v místním autokempu. 

Starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová uvedla, že pro všechny rodiny má město zajištěné ubytování na internátu průmyslové školy, pomoc nabízejí i města a obce z okolí. Lidé z vedlejšího domu, kteří museli být evakuováni, jsou již od ranních hodin na frenštátské radnici.

Frenštátská radnice zřídila kvůli výbuchu v panelovém domě krizovou linku. Lidé mohou volat na číslo 556 833 111. Podle Leščišinové město v pondělí rovněž zřídí další krizovou telefonní linku a speciální bankovní účet, kam mohou lidé zasílat pomoc postiženým. Tu jednotlivci i firmy nabízeli už v neděli.

V panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm došlo k výbuchu plynu a následnému požáru.V panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm došlo k výbuchu plynu a následnému požáru.Zdroj: null

"Po ohlášení výbuchu přijeli na místo policisté z nejbližších obvodních oddělení a další policisté územního odboru Nový Jičín, dále například příslušníci speciální pořádkové jednotky a policejní kynologové se psem - specialistou na vyhledávání pohřešovaných osob. Policisté se po příjezdu na místo prvotně snažili evakuací zajistit bezpečí osob, nyní probíhají další práce, přičemž samozřejmostí je úzká spolupráce s hasiči a zdravotníky," řekla k případu tisková mluvčí policie Soňa Štětínská.

"Na místo neštěstí se sjely i posádky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje ze stanovišť ve Frenštátě, Novém Jičíně, Kopřivnici, Frýdlantu nad Ostravicí a Rožnova pod Radhoštěm (ZZS Zlínského kraje). Postiženým pomáhaly tři lékařské a čtyři zdravotnické týmy záchranářů," řekl k události mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Mezi zraněnými byly i děti

Do nemocnice bylo převezeno celkem jedenáct zraněných osob, mezi nimi také tři děti ve věku mezi čtrnácti a sedmnácti lety. Všechny byly při vědomí a utrpěly popáleniny v oblasti končetin, v jednom případě pak nadýchání kouřem.

"Žena s vážnými popáleninami druhého až třetího stupně na přibližně šedesáti procentech povrchu těla byla ošetřena a předána na popáleninové JIP Fakultní nemocnice Ostrava. Do popáleninového centra byl předán rovněž osmatřicetiletý muž s popáleninami obličeje, břicha, hrudníku a končetin a další muž, jenž utrpěl lehčí popáleniny a také inhalační trauma. Dvaačtyřicetiletý muž byl záchranáři ošetřen po nadýchání zplodinami hoření a přepraven na urgentní příjem, rovněž do ostravské fakultní nemocnice," uvedl dále mluvčí záchranářů s tím, že ošetřen a předán na popáleninovém centru fakultní nemocnice musel být také jeden ze zasahujících hasičů, a to s poraněním obličeje a hrudníku.

Do nemocnice v Novém Jičíně přepravili záchranáři další tři zraněné – jednalo se o třiadvacetiletého muže, čtyřicetiletou a jednašedesátiletou ženu, všichni byli intoxikováni zplodinami hoření.

Záchrana osob již skončila, na místě ale dále zasahajují hasiči a zůstává jedna posádka záchranářů.

"Blízkým zasažených a dalším osobám pomáhá interventka zdravotní záchranné služby, a to spolu s psycholožkou PČR," doplnil závěrem Humpl.

VýzvaVýzvaZdroj: null