Nejprve lékařská posádka spo

lu s vrtulníkem záchranářů spěchala do Nového Jičína, kde z balkonu vypadl čtyřicetiletý muž. Pádem ze třetího patra si přivodil poranění hrudníku i páteře a po dopadnutí na zem zůstal několik minut v bezvědomí.

„Zasahující posádky jej zajistily krčním límcem, uložily do vakuové matrace a zahájily nitrožilní podávání léků. Tým leteckých záchranářů poté muže přepravil do další péče na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice,“ informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

O zhruba dvě hodiny později, před půl desátou večerní, zasahovali záchranáři v Šenově u Nového Jičína. Podle zjištěných informací záchranářů tam došlo k vážnému pracovnímu úrazu čtyřiašedesátiletého muže, který měl překládat materiál pomocí vysokozdvižného vozíku, přičemž i se strojem spadl z korby kamionu.

„Při pádu a následném nárazu na betonovou zem utrpěl poranění hlavy a záhy upadl do bezvědomí a bezdeší,“ přiblížil k druhému případu Lukáš Humpl s tím, že na místo nehody vyjely posádky rendez-vous z Fulneku a také rychlá zdravotnická pomoc z Kopřivnice.

Prvotní pomoc poskytli vážně zraněnému muži svědkové nehody, kteří podle pokynů operátora záchranářů provedli mimo jiné i srdeční masáž. „V okamžiku příjezdu našich posádek nejevil postižený stále žádné známky života a týmy zdravotnické záchranné služby proto pokračovaly ve snaze o jeho záchranu takzvanou rozšířenou resuscitací.

Zajistily postiženému dýchací cesty a řízenou ventilaci, přístrojem prováděnou nepřímou srdeční masáž a nezbytné léky,“ pokračoval mluvčí. Dodal, že po zhruba patnácti minutách se lékařským posádkám podařilo obnovit krevní oběh pacienta a ten po dalších nezbytných úkonech skončil na urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici v Ostravě.