více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 30. 10. 2019 v 08:45

Deník s vámi: Setkání s hejtmanem Ivo Vondrákem 2019

V ostravském Gongu se dnes konala již tradiční panelová diskuze pořádaná Deníkem s názvem Setkání s hejtmanem. Právě hejtman Ivo Vondrák společně s dalšími panelisty přiblížíl, co kraj pod jeho taktovkou udělal v předchozích 3 letech a co chystá dál.

Deník s vámi: Setkání s hejtmanem Ivo Vondrákem 2019
 
30.10. 8:00

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze setkání s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem a pozvanými hosty, které pořádá Deník v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Začíná v 9 hodin.

 

30.10. 08:40

Hosté se pomalu scházejí. Hosté se zatím neformálně baví mezi sebou.
Začátek setkání je naplánován na 9 hodin.

30.10. 08:48

Na programu dnešního Setkání s hejtmanem v Ostravě jsou tato témata:
Jak se změnil náš kraj za 30 let od sametové revoluce?
Nejdůležitější projekty současného vedení kraje!
Jaké novinky chystá kraj pro rok 2020?
Jaká je další budoucnost našeho regionu?

Moderátorem panelové diskuze bude Martin Pleva, šéfredaktor Deníků pro oblast severní Moravy a Slezska.

 

30.10. 08:59

Řečníky panelové diskuse dnes kromě hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka budou:

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana pro oblast školství
Martin Gebauer, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro oblast sociální
Jakub Unucka, náměstek hejtmana pro oblast doprava a chytrý region

Stan Kubáček, investiční ředitel, Round Hill Capital

Radek Sazama, ředitel Komory obchodních řetězců, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR

30.10. 09:07

Moderátor Martin Pleva přivítal všechny přítomné hosty, představil panelisty a setkání oficiálně zahájil.
Následně pak předal slovo hejtmanovi Moravskoslezského kraje.

30.10. 09:07

Ivo Vondrák rovněž pozdravil přítomné hosty a ve svém úvodním proslovu navázal na výročí Sametové revoluce s tím, že to nejhorší co mohlo být, byla chybějící svoboda: „Nemohli jste studovat co jste chtěli, museli jste respektovat režim…“

30.10. 09:10

Ivo Vondrák: „Doba před sametovou revolucí? Zaznívají názory, že jsme měli jistotu. Ano, měli jsme jedinou jistotu, a to že nikdo nebude mít nic.“

30.10. 09:12

Dále hejtman pokračuje tím, co všechno se podařilo v průmyslu, na vědeckém poli, hodnotí znečištění ovzduší v regionu a nastiňuje, kudy se chce kraj dále ubírat.

30.10. 09:14

Hejtman: "Potenciál kraje je velký…, je to samozřejmě problematika historického zatížení (hornický region atd), inovací… Jsme na dobré dráze, ale stále na dráze, na které se musí běžet. Nestačí stát a pasivně vyčkávat, co budoucnost přinese.“"

30.10. 09:15

Slovo po hejtmanu Vondrákovi si vzal Radek Sazama, ředitel Komory obchodních řetězců, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

I on hodnotí znečištění ovzduší, rozvoj průmyslu, v obchodu vidí velký prostor pro příležitosti a upozorňuje na pomoc Svazu malým obchodníkům.

 

30.10. 09:18

Další v pořadí mluví Stan Kubáček, investiční ředitel, Round Hill Capital:

„Lidi zde jsou založením velmi skromní, přísní na sebe… Já bych doporučil podívat se, jak se daří jiným regionům… Ostravsko se se svými problémy dokázalo vyrovnat velmi pozitivně. Ostrava se dokázala spojit napříč institucemi, vytvořila strategii, několik pilířů a to je jedinečný úspěch nejen z pohledu evropského měřítka.“

Partnery dnešního setkání s Deníkem jsou:

30.10. 09:25

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro oblast sociální, který v úvodní slovu vyzdvihl posun v provozu sociálních služeb a zdůraznil: "… lidé do ústavu prostě nepatří."

30.10. 09:27

Martin Gebauer, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví, v úvodním slovu mluvil o investicích do zdravotnictví a srovnání s východním Německem.

„Němci stojí před stejným problémem jako my. Nechali si zanalyzovat, že polovina nemocnic v Německu je zbytečná. Stojí před otázkou, jak to říct lidu. My je naštěstí nemusíme zavírat, ale transformovat je směrem k dlouhodobé péči,“ uvedl.

30.10. 09:32

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana pro oblast školství v úvodu hovořil především o konfliktu mezi mileniály a současnými pedagogy.

„Děti mileniálů a dochází k rozporu mezi pedagogy – zásadní konflikt, který se projevuje i mediálně – ve školství působí spousta neziskovec a radí učitelů, kteří jsou ve školství 30 let, jak mají učit, ale oni to taky vědí. A tady vzniká zásadní rozpor… Doufejme že negativní trend ve školství už se zastavil a budeme pokračovat už jen pozitivním směrem,“uvedl například.

Upozornil také na rizika inkluze.

"Sociální inkluze se může v budoucnu negativně odrazit, například tím, že slabší žáci nebudou připraveni na náročné požadavky vysokých škol," dodal Folwarczny.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana pro oblast školství, se vyjádřil ke stále palčivému tématu inkluze ve školství: „Je skupina žáků, kteří mají mentální retardaci nebo lehkou mentální retardaci a inkluzí byli zařazeni do běžného školního života. Jejich pobyt na hodinách fyziky či chemie na druhém stupni základní školy je pro ně ztráta času.“

30.10. 09:36

Nejkratší úvodní řeč měl Jakub Unucka, náměstek hejtmana pro oblast doprava a chytrý region, přesto výstižnou.

Zdůraznil velký pokrok, který je v Ostravě nejvíce patrný pro širokou veřejnost zejména v MHD. Zvýšili jsme komfort cestování, napříč MSK jezdí vozidla klimatizovaná, nízkopodlažní, s ekologickým pohonem, běžně dostupná je již i wifi…

30.10. 09:40

Slovo si znovu vzal Ivo Vondrák: Mám rád, když je systém nastaven správně. I doma, když žena vytáhne příbor z myčky a dá ho do šuplíku, tak já jdu a přerovnám ho. Co tím chci říct? Že mám rád pořádek. A nedávné ohodnocení kraje je znamením toho, že náš systém jsme nastavili správně a máme na kraji udělaný pořádek.

30.10. 09:46

Hejtman dále hovoří o plánech a směru, kudy by se Moravskoslezský kraj měl ubírat. Nevidí přínos v nalákání jednoho velkého investora (výrobci pneumatik z Číny), ale v systematické transformaci od těžkého průmyslu k tomu s vyšší přidanou hodnotou, s tím souvisí také změna systému vzdělání…

Podrobněji se jeho řeči budeme věnovat ve speciální příloze, která bude součástí novin v úterý 19. listopadu.

30.10. 09:50

Hejtman Ivo Vondrák okomentoval také aktuální dění na prodloužené Rudné v Ostravě. „Pevně věřím, že se nám ji podaří zprovoznit ještě letos. Je to však ta nejoptimističtější varianta. Udělali jsme jeden zásadní krok, změnu, která mi chybí v národní politice. Všude tam vidíme mantru stěžovat si, kritizovat, podávat žaloby, vyvlastňovat. Je to o „právním násilí“. My jsme v tomto případě šli cestou dohody, a ta se vyplatila. Ukázalo se, že lepší je najít společné řešení a v případě prodloužené Rudné to zafungovalo,“ řekl hejtman.

Na jeho slova navázal jeho náměstek pro dopravu Jakub Unucka, který zůstal netradičně více při zemi: „Pokud nezačne hodně mrznout a sněžit, je to reálné, ale bude to těžké. Spíše dokončení vidím až na květen, červen příštího roku,“ řekl Unucka, který okomentoval také zvýšený tlak na dodržování kvality při výstavbě a rekonstrukci silnic a experiment s používáním nanomateriálů pro větší výdrž asfaltu.

  • 1 2
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE