více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 28. 05. 2019 v 16:30

Protesty proti Marii Benešové a Andreji Babišovi

Demonstrace v celém Česku jste mohli sledovat s námi on-line.

Protesty proti Marii Benešové a Andreji Babišovi
 
28.05. 16:30

Tisíce lidí vyrazí dnes večer do ulic Brna a dalších měst a obcí. V dalším kole celorepublikových demonstrací budou opět požadovat odvolání ministryně spravedlnosti Marie Benešové nebo demisi premiéra Andreje Babiše. Lidé se sejdou celkem na 200 místech. Do úterní akce se tentokrát ale nezapojí v Praze. Průběh demonstrací sledujte s námi.

28.05. 16:41

V Brně startuje protest o půl sedmé večer na Dominikánském náměstí. „Očekáváme účast kolem tří tisíc lidí. Navíc se chystají přijet i někteří z Prahy,“ zmínil za spolek Společně Brno, který demonstraci organizuje, Ondřej Zeman.

28.05. 16:48

K demonstracím, které se dnes večer uskuteční na desítkách míst po celém Česku, se připojí i Rychnov nad Kněžnou. Protest za nezávislou justici pořádaný Milionem chvilek pro demokracii byl svolán před budovu rychnovského okresního soudu, kam se chystají i demonstrující z Kostelce nad Orlicí. Protest se má konat také v Dobrušce. „Pokud se Andrej Babiš neodváží do 28. května vystoupit s námi v televizním duelu a obhájit své kontroverzní kroky, bude 4. června další centrální demonstrace – tentokrát opět v Praze,“ vzkázali již dříve iniciátoři.

28.05. 16:51

Největší shromáždění lidí pod heslem Máme toho dost! Chceme demisi! podpoří i obyvatelé Českého Krumlova a Kaplice. I na náměstí obou měst můžete přijít od 18.30 hodin vyjádřit podporu s názory demonstrantů, kteří požadují demisi Marii Benešové. Pokračuje tak trend sílících demonstrací.

28.05. 17:11

V Pardubicích protesty propuknou v 18.30 hodin u sochy Jana Kašpara na třídě Míru. „I my chceme, aby premiér bral vážně hlas občanské společnosti. Událost organizuje široká skupina dobrovolníků tvořená občany i zástupci demokratických stran. Jde o problém celé společnosti, proto v upozorňování na něj spojujeme naše síly,“ uvedla za organizátory Ivana Böhmová. Na pódiu se představí řečníci i hudebníci. Vystoupí například Skalda a Bóďa z kapely Dukla vozovna, herec Východočeského divadla Pardubice Ladislav Špiner nebo evangelická farářka Hana Ducho. Více ZDE.

28.05. 17:28

Demonstrovat se v úterý chystají také krajané v rakouské metropoli Vídni. V půl sedmé večer se sejdou na rohu Penzinger Straße a Beckmanngasse. Povede je architekt Ondřej Pchálek. „Že se demonstrace zúčastní hodně lidí, neočekáváme. Je tu sice údajně přes dvacet tisíc Čechů, ale není snadné se s nimi zkontaktovat, nemáme tu své náměstí či čtvrť, mnozí ani o dění v rodné zemi třeba nemají zájem, což může mít souvislost i s důvody, proč z ní odešli. Velká část je také pracovně velmi vytížená, snaží se vydobýt si tu nějakou stálou pozici a občanská angažovanost je pro ně mimo hru. Sejde se tedy asi dvacet až čtyřicet občansky aktivních lidí, kteří jsou často členy některého z krajanských spolků nebo jim prostě jen dění v rodné zemi není lhostejné a mají čas se jím zabývat. Většina bedlivě sleduje dění v zemi a je jím znepokojena,“ zdůvodnil Pchálek. Důvodů pro uspořádání demonstrace v hlavním městě Rakouska je podle Pchálka hned několik. „Vídeň byla v minulosti městem s obrovskou českou menšinou, za komunismu byla jakýmsi základním táborem exulantů. Někteří zůstali, jiní se posléze přesunuli jinam. Minimálně v symbolické rovině tu tedy stále určitá vazba existuje. Proto mi přišlo, a nebyl jsem sám, že právě Vídeň by měla být vlastně prvním zahraničním městem, které by se mohlo také ozvat,“ vysvětlil architekt s tím, že v minulosti se konala už dvě podobná setkání. Vždy s asi dvaceti až třiceti lidmi.

28.05. 17:48

Ani vydatný déšť neodradil demonstranty v Třebíči. S deštníky se na náměstí u sochy Cyrila a Metoděje sešlo odhadem asi sto padesát lidí. Více ZDE.

9901209
28.05. 17:57

Demonstruje se i v Nepomuku.

28.05. 18:07

V Chrudimi se lidé sešli na náměstí Josefa Ressela v 17.30 hodin. „Svobodu a demokracii často ani nevnímáme, dokud je máme. Velice nám však chybějí už záhy potom, co o ně přijdeme. Na poplach je třeba bít dřív, než o svobodu a demokracii přijdeme. Proto jsme protestovali proti systematickému zneužívání moci a demokracie Andrejem Babišem,“ popsal organizátor Petr Bajgar.

28.05. 18:09

V Sušici přišlo na celorepublikovou protestní akci okolo 170 protestujících. Akce byla zahájena v 17:30 hodin přečtením protestní petice. Během celé akce mají přítomní možnost se vyjádřit k stávající politické situaci. 

9901941
28.05. 18:45

Další demonstrace se konala v Jihlavě. I přes deštivé počasí se zúčastnilo výrazně více lidí než v polovině května, tentokrát to mohlo být odhadem přes čtyři stovky. Více ZDE.

9901436
28.05. 18:50

Krátce po půl sedmé začalo protestní shromáždění v Děčíně, na Masarykovo náměstí přišly přibližně tři stovky lidí. Ti mají s sebou transparenty žádající premiérovu demisi. Některé odkazují i na kauzu odvolané ředitelky zámku. Při prvním proslovu lidé provolávají hanba.

9902424
28.05. 18:50

I přes nepřízeň počasí se v Jičíně sešlo více než 200 protestujících. Mnohem více než před dvěma týdny. 

9902138
28.05. 18:52

„Babiše tady nechceme!“ volali lidé před nově otevřeným Památníkem Tomáše Bati ve Zlíně. Sešlo se jich tam více než 200. Demonstranty přivítal hudebník Ziggy Horváth přečtením prohlášení Mikuláše Mináře, lídra spolku Milion chvilek pro demokracii, který celorepublikové demonstrace inicioval. Horváth mimo jiné kritizoval volební systém, který podle něj nahrává pouze velkým stranám. Více ZDE.

9901964
28.05. 19:03

Na demonstraci v Děčíně přijel Michael Kocáb. Vítal jej bouřlivý potlesk.

9902430
28.05. 19:08

I přes déšť dorazila na chebské náměstí Krále Jiřího z Poděbrad asi sedmdesátka lidí. K protestujícím promluvili místní organizátoři a poté pustili vzkaz od Tomáše Kluse. 

28.05. 19:08

Proti dosavadnímu jednání trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše a za demisi Marie Benešové z místa ministryně spravedlnosti jsou lidé, kteří v úterý večer demonstrovali na náměstí Svobody v Teplicích. Sešly se zde dvě stovky lidí. „Naše země má mnoho velkých problémů. Vláda je ale neřeší. Jedinou starostí premiéra totiž je, jak se vymotat ze svých osobních problémů. Proto se připojujeme k celonárodní vlně protestů za nezávislost justice,“ proklamovali organizátoři celorepublikových protestů. Odpůrci premiérových kroků se v úterý na veřejných prostranstvích po celé zemi sešli už popáté. „Nebudou-li naše požadavky splněny, sejdeme se všichni v úterý 4. června v 18.30 opět na Václaváku,“ upozornili. Na závěr setkání se skupina protestantů v Teplicích vydala na poklidnou procházku městem.

9901620
28.05. 19:19

Pochod proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) v úterý odpoledne prošel Olomoucí déšť nedéšť. Na Horním náměstí se k protestujícím s transparenty a vlajkami připojili další nespokojení Olomoučané, aby společně podpořili celostátní akci pořádnou spolkem Milion chvilek pro demokracii. Za hlasitého pískotu a provolávání výzev jako „Žádáme odstoupení ministryně Čapího hnízda Benešové“, „Žádáme přijetí sedmi pojistek pro nezávislost justice“, „Vyzýváme Andreje Babiše, aby se neschovával a obhájil své kroky v televizním duelu s Mikulášem Minářem“, „Máme toho dost“, „Nejsme slepí“, vyrazily na dvě desítky demonstrantů z Žižkova náměstí třídou 17. listopadu k justičnímu paláci na třídě Svobody. Zde organizátoři protestu na podporu nezávislé justice symbolicky korunovali jednu z dvojice lvích soch stojících u vchodu do budovy olomouckého okresního soudu. Více ZDE.

9901679
28.05. 19:21

Po celé republice (kromě Prahy) se uskutečnila další vlna protestů za nezávislost justice. Proti vládě Andreje Babiše demonstrovalo na plzeňském náměstí zhruba 800 lidí. Těm se podle jejich slov mj. nelíbí, že současná vláda neřeší problémy České republiky, ale že jedinou starostí trestně stíhaného premiéra je vymotat se ze svých osobních problémů. Jde o zatím největší protest proti premiérovi v Plzni. Lidé skandují "demisi" a "Babiše do koše".

28.05. 19:22

Demonstrace proti Babišovi a jeho vládě se i za studeného deště konala v Břeclavi na náměstí T. G. Masaryka. Příchozí si kromě deštníků přinesli i vlastnoručně dělané transparenty. Byla vidět i pomyslná "slepá" spravedlnost s váhami. Více ZDE.

9901691
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE