Na start letošní Gracie se postavilo 149 cyklistek, které se představily už ve středu v Havířově. Vedle Sáblíkové chybělo i známé jméno Hanky Kupfernagelové, několikanásobné vítězky Gracie. Favoritkami závodu jsou cyklistky Teamu Specialized Lululemon a právě ony byly v první etapě, která odstartovala od dětmarovické elektrárny hodně vidět.

Několik cyklistek se zranilo při pádu

Už na prvních kilometrech, při vjíždění z Orlové do Havířova, došlo k hromadnému pádu několika závodnic. Odnesly to nejvíc Slovenky, některé vyvázly bez zranění, některé však utrpěly krvavé šrámy a jedna z cyklistek si dokonce zlomila ruku. Musela být ošetřena v nemocnici, další pokračovaly v závodě.

Start Gracie v Dětmarovicích.

„Přijali jsme k ošetření na chirurgické ambulanci závodnici z mezinárodního cyklistického závodu žen, která k nám byla přivezena po hromadném pádu. Přestože je v současné době její zdravotní stav stabilizován, pacientka nadále zůstává v péči lékařů našeho chirurgického oddělení," sdělila mluvčí havířovské nemocnice Regina Szpyrcová.

I diváci podél tratě si mohli všimnout zranění, které měly cyklistky jedoucí po zbytek etapy před sběrným vozem. Vzdát závod však nechtěly a pokračovaly až do Štramberka, kde byl cíl úvodní etapy.

Některé závodnice šetřily síly a do Bludovického kopce se nechaly vytáhnout autem.

Rozhodčí se budou pravděpodobně zabývat i závodnicemi, které se do dlouhého stoupání Bludovického kopce nechaly táhnout automobilem. Jednalo se o závodnice, které byly daleko za hlavním polem, přesto ušetřily síly pro další kilometry závodu. 

Pod Štramberskou trůbu dojela první Stevensová

Při dojezdu na štramberské náměstí hnaly závodnice do posledních metrů diváci podél trati. „Jelo se rychlostí 36,5 kilometrů za hodinu, což je slušné. Kilometr před cílem přišel bohužel ještě jeden pád. To nás mrzí, ale bohužel - taková je cyklistika," poznamenal ředitel závodu Petr Koláček.

„Dojezd ve Štramberku, to je klasika Gracie. Je to tradice, které se držíme a je to pro nás takový klenot, protože dojezdy jsou tady velice atraktivní," dodal po dojezdu.

Zítra pokračuje závod dopolední časovkou jednotlivkyň (Havířov – Ostrava – Havířov) a odpolední 58 kilometrů dlouhou etapou z Orlové na Visalaje. Ve žlutém trikotu vyjede Ellen van Dijková z Nizozemska.

Výsledky I. etapy: 1. E. Stevens (USA - Specialized Lululemon) 2:53:48 hod., 2. E. van Dijk (NED - Specialized Lululemon) + 0:00, 3. A. Amjaljusik (BLR - BePink) + 0:00, 4. L. Brennauer (GER - Specialized Lululemon) + 0:00, 5. A. Burčenkova (RUS - Rusvelo) + 0:00, …31. M. Růžičková (Pasta Zara-Cogeas) + 0:00.

Kompletní výsledky najdete ZDE