Loňští vicemistři se mezi nejlepší čtyři týmy v Česku nedostali vůbec poprvé od roku 1993, kdy se hrál první ročník samostatné české ligy v basketbalu. Od té doby na horším než čtvrtém místě neskončili. Až letos, kdy si do statistik připíší pátou příčku.

Novojičínští zahájili letošní ročník Mattoni NBL pěti porážkami z šesti úvodních zápasů. Díky velkému množství zápasů v lize i evropském poháru se postupně herně zvedali. Výsledkově to ale stále nebylo ono, a tak v sezoně dvakrát měnili trenéra.

Reprezentačního kouče Zdeňka Hummela nahradil na začátku letošního roku Bosňan Bruno Soče, jenž ale brzy tým opustil a na konci sezony trénoval basketbalisty Nového Jičína asistent předchozích koučů Zbyněk Choleva. „Zbyňa dokázal tým pozvednout. Přebíral nás někde na osmém místě se strachem, zda se vůbec dostaneme do play-off. Nakonec jsme bojovali o první čtyřku. Ovšem tři trenéři v sezoně není příliš dobré řešení. Každý má svou strategii a přístup. Hráči si pořád musejí zvykat na něco nového,“ řekl kapitán novojičínských basketbalistů David Hájek.

Pod Cholevovým vedením dokázal tým vyhrát devět utkání v řadě, v posledním střetnutí dlouhodobé části neuspěl v Novém Jičíně ani obhájce titulu Nymburk. Pak ale stačily dvě porážky v Brně a pro Mlékárnu Kunín skončila sezona už v prvním kole play-off. „Na semifinále jsme určitě měli, ale ligu jsme si prohráli už mnohem dříve, než v těch posledních dvou zápasech. Kdybychom dokázali vyhrát o několik utkání více v základní části, měli bychom výhodu domácího prostředí my a Brno určitě vyřadili, protože doma jsme podstatně silnější,“ věří Hájek.

Po deseti letech končí v Novém Jičíně navíc generální sponzor Mlékárna Kunín a pátý tým ligy se bude muset poohlížet po novém strategickém partnerovi. „Nijak jsme to s vedením ještě neprobírali. Nikdo nečekal, že tak brzy vypadneme.“

Že by v Novém Jičíně první liga nezůstala, o tom Hájek ani nepřemýšlí. „Věřím, že tým zůstane co nejvíce pohromadě a pouze se vhodně doplní. Letos tomu tak nebylo,, a možná i proto jsme dopadli tak, jak jsme dopadli,“ řekl Hájek, jenž bude závěr ligy sledovat už jen výsledkově. „Především budu ale po dlouhé sezoně odpočívat.“

Výsledek čtvrtfinále: A Plus ŽS Brno - Mlékárna Kunín 73:71 (14:24, 40:34, 60:59). Nejvíce bodů: Benda 19, Roland 17, Machač 13 - Venta 16, Reinberger 13, Williams 12. Rozhodčí: Zachara, Vyklický, Hruša. Fauly: 25:25. Trestné hody: 28/16 - 23/14. Trojky: 3:5. Diváci: 1500. Nejlepší hráč: Benda. Konečný stav série: 2:1.