Celá basketbalová veřejnost, a zvláště pak všichni fanoušci Mlékárny Miltra Nový Jičín, která je jasnou sportovní dominantou tohoto malebného městečka, s napětím sledují, jakým směrem se bude ubírat další „krize“. Po zažehnání problému s bývalým generálním partnerem, Geofinem, je na obzoru problém nový. Ten se týká současného generálního partnera, Mlékárny Miltra.

Není to tak dávno, co Novojičínský deník přinesl informace o krizi týkající se chodu klubu a zejména rozpočtu pro příští sezonu. Vše se dostalo na veřejnost na únorovém zasedání Zastupitelstva města Nový Jičín. Tam předstoupil manažer basketbalového klubu Nový Jičín Pavel Kelar se žádostí o půjčku pro zabezpečení sportovní sezony a dalšího chodu týmu, hrajícího nejvyšší basketbalovou ligu Mattoni NBL. Rozhodnutí města mělo padnout na dubnovém zastupitelstvu. Ke všeobecné spokojenosti ale na řešení krize basketbalistů nedošlo, protože sám klub požadavek stáhl s tím, že je vše vyřešeno. „Došlo k dohodě, jejímž výsledkem bylo vyrovnání, a Geofin dlužnou částku doplatil,“ prozradil Kelar.

Nový problém

Po semifinálovém utkání Nového Jičína s Prostějovem v úterý 11. května ale vedení klubu nepřineslo nijak potěšující zprávy. „Dostali jsme vyrozumění od Miltry, že banka, která je financuje, jim dala v podstatě návrh, že pokud oni neodstoupí od sponzorování basketbalu, tak banka bude nucena odstoupit od financování této firmy,“ uvedl na pozápasové tiskové konferenci tiskový mluvčí novojičínského basketbalového klubu Milan Dvořák.

„Určitě nás to všechny zaskočilo. Ale nechtěli jsme hrát před týmem žádné divadlo a postavili jsme hráče před tuto skutečnost. Samozřejmě těm, kteří mají již smlouvu na další rok podepsanou, jsme poděkovali a řekli, že pokud mají trpělivost, ať čekají, protože uděláme vše pro to, abychom nového sponzora sehnali. Navíc máme před podpisem dalších tří smluv,“ pokračoval Dvořák a dodal, že není nic těžšího než v tuto dobu hledat někoho, kdo uvolní peníze.

„Protože sponzorství je o darech a ne o tom, že to tomu sponzorovi nějak výrazně pomáhá.“

Dvořák nastínil, kam až by se situace mohla ubírat, pokud do letošního 15. července neseženou sponzora. „Klub nebude zajištěn přinejmenším na té úrovni, na které je nyní, proto odstoupíme z Mattoni NBL,“ přiblížil vážně míněné stanovisko klubu.

Jedinou útěchou pro fanoušky novojičínského basketbalu tak může být to, že do konce sezony se nic podstatného dít nebude. „Hráči pro tuto sezonu, tak, jak je to ve smlouvách, dostávají plat a vše je plněno tak, jak má být. I Miltra do konce sezony svých závazků dostojí,“ dodal tiskový mluvčí.

Manažer klubu Pavel Kelar včera připustil, že nějaká naděje přece jen existuje. „To, že by klub odstoupil z nejvyšší ligy, je opravdu krizové řešení, jež by mohlo nastat jen v případě, že nenajdeme adekvátního sponzora. Už jen kvůli našim fanouškům, kteří jsou zvyklí, že se zde několik let po sobě hraje o titul, a nyní bychom měli být outsideři, hledáme řešení,“ prozradil Kelar. „Nejsem schopný momentálně říct, jak to dopadne. Každý den přináší nové informace, a co platí dnes, nemusí platit zítra. Přesto mám pocit, že vše spěje ke zdárnému vyřešení,“ poznamenal.

Situaci bedlivě sleduje i vedení města, jemuž dělá basketbal v republice dobré jméno. „Samozřejmě proběhne jednání s prezidentem basketbalového klubu a budeme řešit, jak ligu pro město zachránit, a co by pro to bylo potřeba udělat,“ vyjádřil se pro Deník starosta města Nový Jičín Ivan Týle a pokračoval: „Bohužel, je zde spousta závistivců, kteří basketbalu závidí jeho úspěch, aniž by sami něco přinesli. Po dobu, co je basketbal v Novém Jičíně na nejvyšší úrovni, bylo vždy věcí osobností v klubu, aby k zajištění chodu sehnaly potřebné finance. Město přitom dlouhou dobu jen vytvářelo podmínky pro to, kde by se basketbal hrál.“

Podle Ivana Týle budou zástupci města na jednání s představiteli klubu postaveni před otázku, zda si i nadále Nový Jičín přeje takovou vrcholovou podívanou a mediální reklamu. „Musím osobně říci, že by to byla obrovská ztráta. Zde se jedná o to, zda jsme schopni a ochotni zajistit sportovní vyžití na takové vrcholové úrovni, která široko v okolí není,“ sdělil Týle. „Představitelé města si to musí jasně uvědomit a musí se postavit čelem k tomu, zda basketbal podpořit, a to za jasně formulovaných podmínek,“ uzavřel starosta.