Basketbalisté zdolali Opavu a v sérii vedou 1:0

Nový Jičín /3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ – První čtvrtfinálová bitva basketbalového play off mezi Novým Jičínem a Opavou byla překvapivě dlouho vyrovnaná. Klapetkův soubor vsadil na agresivní obranu, a ten tah mu vycházel až do čtvrté čtvrtky, kdy přišla s rozhodujícím úderem největší hvězda derby Levell Sanders.

24.4.2010 4

Mlékárna Miltra Nový Jičín - BK Breda & Weinstein Opava 88:73Foto: DENÍK / František Géla

Nutno ale říci, že Opava se za svůj předvedený výkon rozhodně stydět nemusela.

Derby začalo pěkně zostra a diváci se měli na co dívat. Domácí začali výborně a brzy si vytvořili sedmibodový náskok. Skóre otevřel proměněnými šestkami Muirhead, následoval ho trojkou Sanders, kterého následoval Pelikán.

Opava se rychle otřepala. Vše začal Novák a po trojce Štece dokonce hosté vedli 9:10. Jičínské v této pasáži duelu táhl Levell Sanders.

Na hranici tvrdosti hrající hosté si nechali utéct favorita na šest bodů. Hodně emotivně už od prvních minut prožíval zápas opavský kouč David Klapetek, který za opuštění svého prostoru u střídačky dostal technickou chybu. Skvělé hrající Sanders dával na 29:22 a v první čtvrtině zaznamenal šestnáct bodů. V závěru pak Klapetkův výběr snížil trojkou Blažka.

Ve druhé čtvrtině Jičín přitlačil na pilu, skvělou obranou nepouštěl Opavské vůbec pod svůj koš, navíc svůj den neměl Šiřina, který lehce odevzdal domácím tři míče a cizinecká letka tvrdě každé zaváhání trestala a šla do desetibodového trháku.

Hosté se nedokázali střelecky prosadit a za prvních pět minut druhého hracího období dali pouze tři body. Slezané náskok domácích stáhli, ale necelé dvě minuty před druhým klaksonem byl faulován Śarovič a s lehkostí své dvě šestky proměnil.

Opava v těchto chvílích začala očividně ztrácet půdu pod nohama a na výborné akce protivníka jen stěží hledala recept a v poločase prohrávala 50:35, když si poslední slovo vzal po výborné přihrávce Śaroviče Sanders.

Do druhého poločasu vstoupila Opava aktivně a během minuty stáhla náskok domácích o čtyři body a vycítila svou šanci. Na druhou stranu je třeba říci, že domácí trochu polevili v koncentraci. Jenže, když to bylo o šest bodů vystřihl trojku Śarovič a novojičínský tábor se mohl uklidnit.

Klapetkova družina bojovala dál, konečně hrála agresivně. Po trojce Blažka, to bylo pouze o pět. Tento bodový rozdíl vydržel až do konce třetí čtvrtky a hostům se mohlo dýchat ještě lépe, kdyby se ujal trojkový pokus Štece.

Na začátku čtvrté čtvrtky byla Opava stále ve hře, každý pokus o trhák se ji podařilo odrazit. Nicméně šest a půl minuty před koncem přišel klíčový moment vypjatého duelu. Opava udělala a zbytečnou ztrátu a Sanders trojkou vrátil desetibodové vedení, svůj pokus si vzápětí úspěšně zopakoval a o vítězi prvního duelu čtvrtfinále bylo rozhodnuto.

„Jsem rád, že jsme byli domácím důstojným soupeřem. Diváci viděli dramatický zápas,“ řekl trenér Opavy David Klapetek. „Škoda, že jsme v závěru měli zbytečné ztráty, výsledek mohl být tak pro nás ještě kosmeticky lepší,“ doplnil trenér Opavy a dodal: „Musíme zlepšit vstupy do zápasu a věřím, že Jičín ještě potrápíme.“

Zbyněk Choleva, trenér Nového Jičína byl spokojený: „Zápas jsme zvládli. Na naši hře se podepsala tíha odpovědnosti, možná proto nebyl náš výkon tak dobrý. Vedeme 1:0, a to je důležité.“ Nejlepší hráč zápasu Levell Sanders výkon Opavy chválil: „Je vidět, že play off je jiná soutěž. Opava byla dobře připravena, hrála agresivně. Tohle vítězství na rozjezd je pro nás velmi důležité.“

Nový Jičín – BK Opava 88:73 (29:25, 50:35, 67:62)
Body: Sanders 30, Śarovič 17, Walker 12, Pandula 9, Muirhead 9, Hájek 6, Pelikán 3, Jurečka 2 – Šoška 17, Novák 15, Blažek 14, Čarnecký 11, Štec 7, Dygrýn 6, Douša 2, Šiřina 1. Rozhodčí: Hruša, Kapl, Kapaňa. Fauly: 26:19. TH: 22/30:16/21. Trojky: 6:5. TCH: 5. trenér David Klapetek. 5 chyb: 38. Kratochvíl. Diváci: 1000. Nejlepší hráč: Levell Sanders

Autor: Roman Brhel

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
Hokejisté HC Tatry Kopřivnice darovali krev v krevním centru v Ostravě-Porubě.
18

PATRIK FULNEK přispěl k výhře nad pražskou Duklou, ve které působil jednu sezonu, sedmi góly.

Ďáblové nenechali rozjet Tatru a ovládli i druhé derby

Druhé derby v sezoně mezi druholigovými hokejisty Kopřivnice a Nového Jičína, které shlédlo devět stovek diváků, nabídlo drama až do závěrečné sirény, tři větší tresty, ale na konci pak znovu novojičínskou radost. Hostující Ďáblové totiž stopli Tatru i podruhé v sezoně a díky pátému vítězství v řadě si drží výtečné 3. místo.