Šlágr druhého kola Mattoni NBL byl nasměrován na východ Čech. Sílu nově utvořeného týmu přijel prověřit vicemistr z Nového Jičína. V jeho dresu se představili dva bývalí hráči Synthesie, Levell Sanders a David Šteffel.

BK Synthesia Pardubice – Miltra Nový Jičín 77:80 (14:22, 33:42, 58:57)

Body: Hampton 19, Wright 18, Sýkora 12, Pospíšil, Miloš a Arnold po 6, Bohačík a Marek po 5 – Varnelis 24, Pandula 14, Šteffel 13, Muirhead 12, Sanders 8, Pelikán 4, Gavlák 3, Walker 2.

Rozhodčí: Paulík, Galajda, Karásek

Diváků: 1410

V prvních pěti minutách to vypadalo, jako by Pardubice veškerou munici spotřebovaly v minulém utkání při detonaci Vyšehradu. Zaznamenaly pouhý jediný koš a soupeř jim odskočil na deset bodů. Na to se nemohl dívat nejmenší muž na hřišti Wright, který devíti body v první části pozastavil novojičínský „košostroj“.

Druhá čtvrtina se ze začátku lépe vyvíjela pro domácí. V její polovině se přiblížili Miltře na tři body. Vicemistr však kontroval třemi trojkami v řadě a do konce prvního poločasu si znovu vypracoval téměř dvojciferný náskok.

Východočeši však ukázali, že je jen tak něco nepoloží. Po třech minutách druhé půle prohrávali pouze o bod a v čase 23:17 se poprvé dostali do vedení. Stalo se tak zásluhou Pospíšila, který přišel do Pardubic právě z Nového Jičína. Domácí se udrželi v plusu až do konce tohoto dějství, které vyhráli 25:15.

V závěrečném kvartálu se probudil do té doby střelecky mlčící specialista na trojky Miloš. Jeho dvě trojky posunuly Synthesii do osmibodového vedení. Rovněž tým ze severní Moravy nesložil zbraně a tak utkání dospělo do dramatické koncovky. V ní si vzal rozhodující slovo Šteffel, který dal dva koše.

Jan Slowiak, trenér Pardubic: „Vstup do utkání se nám vůbec nepovedl. První půlka byla z naší strany ustrašená, všude jsme byli o krok později. Novému Jičínu jsme dopřávali hodně volného prostoru. Třetí čtvrtina byla nejvydařenější. V koncovce se zdálo, že máme všechny trumfy ve svých rukou. Jenže jsme se příliš spoléhali na úspěšné trojky. V samotném závěru nám pak do koše nepropadly ani lehké střely z pod koše. Vypadalo to trošku, že se bojíme vyhrát. “

Zbyněk Choleva, trenér Nového Jičína: „V prvním poločase jsme hráli dobře, ovšem po přestávce jsme polevili v obraně. Domácí neskutečným způsobem proměňovali trojky. Přitom se jednalo o těžké střely. Fakt nevím, jak jsme měli být blíž. Tím se zápas zdramatizoval. Naštěstí v samotném závěru se jim přestalo dařit. Výhra nad silným soupeřem těší.“