„Každoročně k nám přijíždí i paní Dana Zátopková. Věřím, že přijede i letos,“ říká v rozhovoru pro Deník sportovní ředitel závodu a předseda Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice Jiří Harašta.

Jak vás vůbec napadla myšlenka uskutečnit zmíněný závod a jak dlouho jste přemýšlel o trase závodu?

Na podzim roku 2001 jsem byl přizván na schůzku, která se uskutečnila v Rožnově pod Radhoštěm. Zde se probírala možnost zorganizování běžeckého závodu u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. Na této schůzce jsem byl pověřen určením trasy závodu z Kopřivnice do Rožnova pod Radhoštěm. Nechtěl jsem nic podcenit a nechat náhodnému výběru. Projel jsem si všechny možné trasy.

Co nakonec rozhodlo?

V závěru jsem vyloučil alternativu běžet na Lubinu přes Vlčovice, Frenštát, z důvodu hustého provozu po silnici I. třídy. Nakonec zvítězila varianta trasy přes Štramberk, Ženklavu a Veřovice. Zde před železničním nádražím je odbočka vpravo směrem k sedlu nad pramen Jičínky. Z tohoto nejvyššího bodu trasy závodu, se svažuje silnice vpravo na Horní Paseky. Cíl závodu je v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Několik metrů od místa posledního odpočinku Emila Zátopka.

Co byste mohl říct o trati?

Je to poměrně náročná trať. Pomyslně symbolizuje náročný život Emila Zátopka. Bylo rozhodnuto, že se poběží vždy z Kopřivnice do Rožnova. Délka trasy je 22,3 kilometrů s převýšením 375 metrů. Vzhledem k tomu, že se nevědělo jaký bude zájem o účast na tomto závodě, organizační tým se rozhodl zorganizovat nultý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Bylo pro mne a organizační tým velikým překvapením, kdy se start tohoto náročného půlmaratonu postavilo 140 běžců. Historicky první vítězem závodu se stal Slovák Ján Križák (1:13:45) a polka Ewa Fliegertová (1:28:55).

 Jaké novinky jste tedy letos zařadili a co od nich očekáváte?

Každým rokem se snažíme náš závod obohatit o novinky. Letos jme se rozhodli vyhlásit soutěž tříčlenných týmů. Podmínkou je, že v každém družstvu musí být minimálně jedna žena. Paní Dana Zátopková mi v minulosti několikrát sdělila myšlenku, že by by ráda viděla na našem závodě kondiční běžce. Nedalo mi to a oslovil jsem Sašu Neuwirtha, bývalého reprezentanta ČR v maratonu a člena našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, zda by se neujal funkce trenéra zájemců zúčastnit se letošního závodu. Saša Neuwirth mi vyšel vstříc. Od března se schází skupinka deseti začínajících běžců a intenzivně trénují. Protože nechtějí na sebe lákat pozornost, dali jsi jméno Pomalé šípy. Věřím, že svoje snažení dotáhnou do finále a v sobotu 16. září se postaví na start.

 Jak široký je váš organizační tým?

Náš tým je asi 70 členný. Tvoří jej pořadatelé na trati, na občerstvovacích stanicích a v cíli. Pro mne je potěšitelným faktem, že již několik měsíců dopředu se mi hlásí pořadatelé s prosbou, ať na ně nezapomenu a zařadím je do organizačního týmu.

Na jakou startovní listinu se letos mohou diváci těšit a objeví se na závodě i zahraniční běžci?

Stalo se již tradicí, že ti nejlepší běžci se přihlašují na poslední chvíli. Tak je tomu i letos. V těchto dnech jsme obdrželi přihlášky na náš závod z našich partnerských měst – polského Myszkówa, z německého Zwonitzu a francouzského města Trappes. Letos poprvé k nám přijedou běžci ze slovenského města Bánovce nad Bebravou, se kterými navázalo naše město bližší kontakty.

 Zúčastní se závodu znovu i Dana Zátopková?

To je nejčastěji kladená otázka, kterou dostávám v těchto dnech. Nedávno jsme obdrželi předběžné sdělení, že k nám paní Dana přijede. Víme všichni, že se tento příslib odvíjí od jejího momentálního zdravotního stavu. Je to i naše veliké přání uvítat zde paní Danu a oslavit s ní její životní jubileum 95 let.

 Jsou mezi účastníky Vašeho závodu borci, kteří nevynechali ani jeden ročník?

Všechny ročníky, tedy nultý a čtrnáct následujících absolvovali pouze dva běžci náš Miroslav Vrobel a jednaosmdesátiletý Jiří Engliš. Do loňského závodu tvořil s těmito běžci trio Zdeněk Zeman ze Všechovic. Bohužel vloni chyběl na startu. Zavinil to řidič dodávky, který Zdeňka pár týdnů před závodem srazil do příkopy a těžce jej zranil. Zdeněk se postupně zotavil a letos by se měl opět objevit na startu.

Účastníci všech dosavadních ročníků: Jiří Engliš (ročník narození 1938) – CVK Opava.
Miroslav Vrobel (ročník narození 1961) – AKEZ Kopřivnice.