Začátek trasy 22,3 km dlouhého závodu je v Kopřivnici, konkrétně před bývalým městským úřadem. Odtud vytrvalci vyrazí směr Štramberk, dále budou pokračovat do Ženklavy, Veřovic, k pramenu Jičínky a konečně pak v táhlém klesání seběhnou do Rožnova, v jehož Dřevěném městečku je cíl. Běžci se tradičně utkají o zajímavé finanční odměny, které na ně čekají nejen v cíli, ale i na trase. Na druhém kilometru ve Štramberku a desátém kilometru ve Veřovicích se o prémii poperou muži, na pátém kilometru v Ženklavě ženy.

V loňském ročníku patřilo prvenství mezi muži Keňanu Henrymu Chirchirovi, jenž proběhl cílem v čase 1:12:59 hod., mezi ženami pak Maďarce Katalin Farkasové z Benedek Teamu, která dosáhla výkonu 1:31:24 hod. Ani jeden z nich by se letos na startu objevit neměl, dorazit by ale měli další kvalitní běžci z maďarského Benedek Teamu. Účast přislíbil vloni třetí Erkolo Ashenafi, předloni třetí Tamás Tóth, vícenásobný mistr Maďarska v maratonu Gergely Rezessy a držitelka maďarského nejlepšího výkonu v maratonu Judita Folding Nagyová. Po osmé by měla přijet držitelka traťového rekordu Jana Klimešová.

Běh rodným krajem Emila Zátopka, který pořádá Město Kopřivnice ve spolupráci s Lašským běžeckým klubem Kopřivnice a Maraton klubem Kopřivnice, patří i letos do českého poháru. V jeho rámci se v kopřivnickém parku Edvarda Beneše uskuteční ještě Lidový běh a Běh dětí Kopřivnicí.

Lidový běh je akcí s dlouholetou tradicí, určenou všem nezávodním běžcům, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví. Jeho prezentace je od 8 do 8.55 hodin, start pak v 9 hodin. Běh dětí Kopřivnicí se uskuteční podruhé a pořadatelé pevně věří, že sklidí ještě větší zájem než v loňském roce, kdy se na jeho start postavilo 151 dětí. Závod je určen pro děti a mládež od jednoho do patnácti let a jeho součástí bude letos poprvé i soutěž pro školy. Tři školy, ať už mateřské či základní, které budou mít na startu nejvíce dětí, obdrží bonbóny a hlavně finanční odměnu, určenou na sportovní vybavení škol. Prezentace Běhu dětí Kopřivnicí je od 8 do 9.15 hodin, start prvního závodu (děti 2008 a mladší) pak v 9.25 hodin.

Akci i letos podpoří svou přítomností Klub českých olympioniků, v čele s olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou. Právě ta by měla odstartovat hlavní závod. Již předtím by ale olympionici měli přihlížet i závodu dětí.

JANA FEILHAUEROVÁ