Dominanci této stáje potvrdila celkovým druhým místem Němka s českou vazbou svých předků Trixi Worrack. Třetí dojela sympatická Polka Eugenia Bujak.

Nedělní závěrečná etapa orlovskými okruhy už prakticky nikdy na vedoucích pozicích nic zásadně nemění a podobně tomu bylo i tentokrát. Cyklistky odkroužily etapu společně, dojížděly v balících a průběžné pořadí se proměnilo v celkové.

Poslední etapovou vítězkou Gracie se stala Francouzka Elise Delzenne, která tak završila triumf Velocia, jenž ovládl soutěž družstev.

Alena Amjaljusik zase ovládla všechny soutěže, tedy jak samotnou Gracii, tak soutěž aktivity, bodovačku i tu vrchařskou.

Nejlepší tři závodnice letošního 29. ročníku Gracie. Zleva druhá Trixi Worrack, vítězka Alena Amjaljusik a třetí Eugenia Bujak.

Ředitel závodu Petr Koláček pozoruje Bělorusku už třetím rokem. „Začínala u nás coby jezdkyně běloruského národního týmu, poslední dva roky jezdí za profitýmy a letos potvrdila svou všestrannost. Oproti třeba Marianne Vosové, která u nás vítězila v minulých letech, je určitě aktivnější, taková silničářská. Snaží se útočit, dojíždět, trhat závod. Její vítězství pro mě překvapením není. Je vidět, že její výkonnost strmě stoupá a letos byla její převaha zjevná," poznamenal Koláček na konto vítězky.

S celkovou úrovní i organizací závodu vyjádřil spokojenost. „Letošní Gracia se vydařila, oproti minulosti jsme neměli vážné pády ani nemuseli řešit žádné zapeklité situace. Přikládal bych to tomu, že cyklistky už vědí, jak na našich cestách závodit. Řekl bych, že úroveň závodu nám každým rokem stoupá a letos jsme tady měli cyklistky jezdící do dvacítky ve Světovém poháru," hodnotil Koláček.

Hegemonie týmu Velocio SRAM Pro se dala tak trochu čekat, protože jeho páteř tvoří cyklistky z rozpadnuvšího se Specialized Lululemonu, který na Gracii kraloval předloni.

Z českých závodnic si zaslouží velkou pochvalu dvojice Zuzana Neckářová – Nikola Nosková, které skončily na 22. a 23. místě, ale to je asi tak jediné pozitivum. „Abych pravdu řekl, s účastí českých týmů nejsem spokojený, protože se nám před startem odhlásil výběr Ústeckého kraje, a když se mě pak lidé ptali, kolik vlastně jede na Gracii Češek, tak mi bylo až trapné přiznat, že pouze šest. To je na domácí podnik tak významné úrovně strašně málo a je to rozhodně k zamyšlení pro kompetentní lidi," prohlásil Koláček, který samozřejmě děvčatům z českého týmu poděkoval za reprezentaci.

VÝSLEDKY
V. etapa: 1. E. Delzenne (FRA – Velocio SRAM Pro) 2:32:10, 2. L. Vieceli (ITA – Michela Fanini) +00:02 min., 3. T. Worrack (GER – Velocio SRAM Pro) +00:16, 4. A. Trebaité (LTU – Litva) +00:16, 5. E. Bujak (POL – BTC City Ljubljana) +00:16, 6. L. Lepistö (FIN – Bigla Pro Cycling) +00:16, 7. A. Amjaljusik (BLR – Velocio SRAM Pro) +00:16, …12. N. Nosková (CZE – Česko) +00:16, …17. Z. Neckářová (CZE – Česko) +00:16, …70. J. Machačová (CZE – Česko) +00:27, …79. M. Růžičková (CZE – Česko) +00:51.

Celkově: 1. A. Amjaljusik (BLR – Velocio SRAM Pro) 10:19:09 hod., 2. T. Worrack (GER – Velocio SRAM Pro) +00:15 min., 3. E. Bujak (POL – BTC City Ljubljana) +00:32, 4. T. Antošina (RUS – Rusko) +01:38, 5. N. Bojarskaja (RUS – Rusko) +01:55, 6. I. Lorvik (NOR – Norsko) +02:23, …22. Z. Neckářová (CZE – Česko) +09:10, 23. N. Nosková (CZE – Česko) +09:12, …70. M. Růžičková (CZE – Česko) +18:06, …78. J. Machačová (CZE – Česko) +19:44, …95. E. Vaníčková (CZE – Astana mix) +40:24, …104. T. Gargelová (CZE – Česko) +47:56.