Na letošní 14. ročník extrémního závodu, který se běžel nejen jako horský závod jednotlivců, ale také jako Mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic, se vydaly tři tisícovky běžeckých nadšenců.

Na start závodu se běžci postavili v Třinci a po kvapíkové horské tůře končili ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na všechny čekalo 101,5 kilometru trasy náročným beskydským terénem s převýšením 5 500 metrů.

Zdroj: Youtube

Ačkoliv časový limit byl vypsán na 29 hodin, letošnímu vítězi na ně stačilo i necelých jedenáct. Výsledný čas Tomáše Macečka z klubu Salomon je famózní - 10 hodin a 58 minut!

„Šlo se mi strašně dobře až na Kněhyni a pak se to najednou zlomilo a šlo se mi docela špatně, hlavně Čertův mlýn a Pustevny. Přezul jsem se, dal jsem si pauzu tři čtyři minuty a pak jsem ještě trpěl dolů z Radhoště. Potom jsem se díval na ten čas a nějak jsem to měl v hlavě a propočítal jsem si to, že když zarvu, tak je možné rekordu dosáhnout. Jsem rád, že se to podařilo,” řekl Maceček v cíli pořadatelům.

Přitom to byla jeho premiérová účast na tomto závodu a navíc i vůbec první noční závod. Maceček prožívá v současné době asi nejhezčí chvíle života, neboť se mu teprve před týdnem narodil syn Viktor.

Městský hřbitov v Příboře.
Záchodky, kde jste? Deník zmapoval situaci městských hřbitovů na Novojičínsku

„Čekali jsme dlouhých 14 let na prolomení hranice 11 hodin a je to úžasný výkon. Rekord dává závodu přidanou hodnotu, že je tady progres a posun. Je skvělé, že letošní B7 absolvoval jeden z našich nejlepších ultratrailových běžců a je to pro nás velká čest. Tomáš měl takový náskok, že si mohl v klidu doběhnout pro vítězství, ale šel na rekord a urval ho,” ocenil rekordmana ředitel závodu Libor Uher.

Elitní běžci celkově letos prosvištěli hřebeny Beskyd v drtivém tempu. Druhý Václav Bauer (TÝMKLEŤ) i třetí Tomáš Kubičík (SCARPA/ALPSPORT) finišerské časy stlačili pod 12 hodin, což by jim v loňském roce stačilo na vítězství.

Vítězka závodu mezi ženami Barbora Jíšová.Vítězka závodu mezi ženami Barbora Jíšová.Zdroj: se svolením pořadatelů B7

Mezi ženami si prvenství připsala Barbora Jíšová z Prahy v čase 13:42,36 hod. Na B7 startovala podruhé, ale poprvé v kategorii jednotlivkyň. „Chtěla jsem to zkusit na vítězství. Samozřejmě jsem moc nevěděla, jak jsou na tom ostatní holky, protože jsem stovku šla jenom dvakrát, takže nemám moc srovnání v těchto dlouhých horských bězích. Věřila jsem ale, že to nějak urvu,” sdělila Jíšová organizátorům závodu po doběhu.

Zdroj: Youtube

A konečně mistry Česka v horském maratonu dvojic se stali Matěj Kubina a Miloslav Rousek. Jejich výkon byl suverénní, na druhé v pořadí měli téměř padesátiminutový náskok.

Respekt však patří všem, kteří doběhli, ale i těm, kteří se statečně se rvali s trasou těžkého závodu.

Podívejte se na bohatou fotogalerii účastníků B7

Mezi zlatý fond Beskydské sedmičky se řadí závodníci, kteří nechyběli na startu ani jednoho ročníku. Mezi ně se řadí Marek Hoffmann z Frýdku-Místku a první absenci si nepřipsal ani poté, co skončil pár dnů před letošním závodem se sádrou v ruce.

„Dva týdny před B7 jsem spadl z kola a naštípl jsem si loket,” popsal nepříjemné předzávodní peripetie. „Ani sekundu jsem ale neváhal. Byla to moje čtrnáctá B7 a proto jsem ani neuvažoval, že nepůjdu. Jen jsem věděl, že to bude bolet a musím to dát nohama a hlavou. Mohl jsem používat jen jednu hůlku. Náročný byl pro mě hlavně začátek. Bolelo mě tělo ze všech stran, ale pak si nějak zvyklo,” řekl jeden z největších bojovníků letošního ročníku. „Velké poděkování patří parťákovi Pavlovi, který mě celou dobu táhl a dotáhl do cíle.”

Ceny paliva na Frýdeckomístecku a Novojičínsku, 21. 8. 2023.
Pohonné hmoty zdražují. Kde na Novojičínsku natankujete nejlevněji

Beskydská sedmička je neodmyslitelně spojena s dobročinnými aktivitami, které výrazně pomáhají celé řadě organizací. Během závodního víkendu běžela tradiční akce Každý metr pomáhá, kdy sportovci, fanoušci i organizátoři přispívali finančním dary letos pro Centrum Kaňka z Tábora, zařízení komplexně pečující o děti s postižením a jejich rodiny. Ač se zdálo, že se loňský rekordní částka bude jen těžko překonávat, dárci opět mile překvapili. Do zapečetěných kasiček se pro Centrum Kaňka vybralo 354 tisíc korun

Z 3000 startujících do cíle došlo 2300 účastníků, kteří museli bojovat nejen s náročným terénem, ale i s rozmary počasí v první polovině závodu.

Kompletní výsledky najdete ZDE.