Večerní akce v novojičínském divadle byla nejen přehlídkou úspěchů, ale také zajímavých osobních příběhů. Řeč je například o nejlepší handicapované sportovkyni, lukostřelkyni Lence Kuncové, nebo o nejstarším oceněném sportovci, dvaašedesátiletém Ladislavu Pokludovi, lyžaři, který se stal vítězem českého poháru Masters.

Večer probíhal v uvolněné atmosféře, a to i díky moderátorovi Aleši Krátoškovi, kterému hned v úvodu zdatně sekundoval Ondřej Chaloupka, člen úspěšného družstva Badmintonový klub Kopřivnice. To když se jej Aleš Krátoška dotázal na to, proč nejsou na pódiu ženy, když jde o smíšené družstvo. „Ženy musely kvůli pracovní vytíženosti zůstat v práci,“ odpověděl lakonicky Ondřej Chaloupka.

Veselo bylo také ve chvíli, kdy za vzpěračku ASK Tatra Kopřivnice Báru Lichnovskou přebíral cenu její trenér Ludvík Kašpárek. Ten na svou svěřenkyni prozradil, že se nemohla dostavit osobně, neboť má nohu v sádře. „V tělocviku ve škole si vymkla kotník,“ osvětlil Ludvík Kašpárek. Na dotaz moderátora, zda se s tím dá posilovat, trenér Kašpárek odvětil, že jeho svěřenkyně má dost velké posilování už doma. „Oni mají doma dvacet krav a dva býky,“ vysvětlil Ludvík Kašpárek, jehož příspěvek přítomní ocenili nejen spontánním smíchem, ale také velkým potleskem.

Zasloužený potlesk sklidili nejen oceňovaní, ale také někteří oceňující. Jedním z nich byl například Jiří Kvita, otec naší nejlepší současné tenistky Petry Kvitové, či někteří naši bývalí úspěšní sportovci. Ať už šlo o zápasníka Vítězslava Máchu, olympijského vítěze z Mnichova a stříbrného medailistu z olympiády v Montrealu, nebo Karla Davida, držitele nejlepšího českého výkonu v maratónu s časem 2 hodiny 11 minut 57 sekund.

Závěr patřil tomu nejlepšímu z nejlepších, tedy celkovému vítězi ankety. Stal se jím, stejně jako loni, Matěj Obšivač, jemuž předali cenu předseda Okresního výboru ČSTV Břetislav Piterák a starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák. Oba shodně vyslovili poděkování organizátorům akce a popřáli nejen přítomným, ale i všem sportovcům Novojičínska co největší úspěchy.

Matěj Obšivač nejlepším sportovcem roku 2011

Novojičínsko - Ve spolupráci Deníku, města Nový Jičín, OS ČSTV (okresní sdružení Českého svazu tělesné výchovy) Nový Jičín a společnosti ČOK.CZ proběhl v pondělí 12. března v Novém Jičíně slavnostní galavečer, kde byly rozdány ceny pro nejlepší sportovce Novojičínska za rok 2011, a to v kategoriích kolektiv roku, handicapovaný sportovec, trenér roku a jednotlivci.

Speciální cenou byl pohár pro Sportovní hvězdu čtenářů Deníku, kterou na základě hlasovacích kupónů vybrali čtenáři. Závěr celého večera vyvrcholil vyhlášením celkového vítěze ankety Nejúspěšnější sportovec Novojičínska za rok 2011, kterým se stal, stejně jako loni v Kopřivnici, Matěj Obšivač.

Z celkového počtu 26 návrhů vybrala rada, složená z členů výkonného výboru OS ČSTV Nový Jičín, 17 nominací.

Ceny za nejúspěšnější družstva pak putovaly k členům smíšeného A družstva dospělých Badmintonového klubu Kopřivnice, mladším dorostencům Klubu házené Kopřivnice a nakonec juniorskému týmu Klubu vodních sportů Laguna Nový Jičín.

Další vyhlášenou kategorií byl Handicapovaný sportovec. Zde byla za velkého potlesku dekorována lukostřelkyně Lenka Kuncová, kterou budeme mít možnost sledovat na blížících se paralympijských hrách v Londýně.

Velice příjemným zpestřením večera bylo mimo jiné také dekorování v kategorii Trenér roku. Ti, o jejichž práci se moc nemluví a jež jsou zastíněni úspěchy svých svěřenců, tak taky dostali možnost být odměněni za práci, bez které by se mnozí sportovci prostě neobešli. Ceny pro vítěze si odnesli Petra Kahánková z plaveckého klubu SK Kopřivnice, Jan Martínek coby trenér mladšího dorostu házenkářského klubu KH Kopřivnice a na závěr také Vlastimil Žižka, kouč karate ASK Tatra Kopřivnice.

Speciální kategorií poté byla Sportovní hvězda Deníku. Zatímco jasným vítězem internetového hlasování se stal závišický judista Adam Kahánek, hvězdou Deníku, která byla vyhodnocena na základě došlých kupónů, se stal talentovaný zápasník TJ Sokol Tichá Stanislav Šrámek.

Poslední várka ocenění našla své majitele v nejpočetnější kategorii Jednotlivci. Skleněné plakety obdrželi: Miroslav Frait, člen SK vzpírání Lonka Příbor, kopřivnická badmintonistka Eliška Kelnarová, která je zařazena do širšího reprezentačního kádru juniorské reprezentace ČR, Petra Klosová, pětinásobná mistryně ČR, Jakub Knesl, novojičínský plavec, který splnil nominační kritérium pro zařazení do reprezentace juniorů ČR, kopřivnický plavec David Kunčar, kandidát seniorské reprezentace a současně juniorský reprezentant ČR, Bára Lichnovská, Mistryně juniorek České republiky a vzpěračka ASK Tatra Kopřivnice, Ladislav Pokluda, vítěz Českého poháru Masters v alpském lyžování, Stanislav Šrámek, který vybojoval svůj první titul Mistra ČR a nakonec také házenkář KH Kopřivnice Marek Žingor, juniorský reprezentant ČR.

V tuto chvíli bylo již každému jasné, kdo stane na postu nejvyšším. Loňské vítězství totiž i letos obhájil ploutvař Matěj Obšivač, člen Klub vodních sportů Laguna Nový Jičín, který coby reprezentant ČR v plavání s ploutvemi poprvé startoval na Mistrovství světa mezi muži a jako nejmladší účastník si vyplaval účast ve finále. Mimo jiné se stal Mistrem ČR na 200 Bifins a Mistrem ČR družstev v plavání s ploutvemi. „Jsem opět, jako loni, touto výhrou poctěn, ale musím přiznat, že jsem to vůbec nečekal,“ prozradil skromně čerstvý král novojičínských sportovců za rok 2011.

Celý rozhovor s Nejlepším sportovcem roku 2011 Matějem Obšivačem naleznete v úterním vydání Novojičínského deníku, v příloze týdeník Region.

Galavečer obohatila i Petra Klosová

Nový Jičín - Pondělní večer patřil v Beskydském divadle galavečeru, během kterého byli oceněni věcnými dary nejúspěšnější sportovci Novojičínska pro rok 2011. Jednou z nominovaných žen byla i všem známá plavkyně Petra Klosová (*1986).

Petru jistě není třeba blíže představovat. Reprezentační plavkyně a členka Plaveckého klubu Nový Jičín se totiž může pochlubit pětinásobným titulem mistryně ČR. Navíc se kvalifikovala na Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu, kde postoupila do semifinále.

Co je pro usměvavou plavkyni cennější nebo jak vypadá nominační limit pro blížící se olympiádu, to nám Petra Klosová prozradila v krátkém rozhovoru.

Loni jste se účastnila jak republikového, tak evropského šampionátu. Co pro vás bylo důležitější?

Je to hodně o osobních pocitech. Je jasné, že umístěním je mistrovství České republiky určitě úspěšnější, ale na evropském šampionátu se mi konečně podařilo posunout osobní rekordy a vylepšit si tak časy, které jsem měla již několik let. Prostě jsem se na nějakých pět let zasekla a plavala pořád ty samé časy, nemohla jsem se prostě hnout. Nyní jsem to konečně prolomila, takže jsem ráda a vážím si toho. První místo je určitě krásné, ale časy pro mne znamenají hodně.

Studovala jste ve Spojených státech, kam jste vyrazila coby členka plaveckého klubu Kopřivnice. Nyní ale plavete za Nový Jičín…

Když jsem se vrátila ze Států, tak mi můj trenér v Kopřivnici oznámil, že přechází, z určitých důvodů, do Nového Jičína. Musela jsem se rozhodnout, ale vzhledem k tomu, že jsem po návratu ještě plavat chtěla a chtěla jsem plavat pod svým trenérem, rozhodla jsem se, že také přestoupím do Plaveckého klubu Nový Jičín.

Předpokládám, že čtyřapůlletý studijní pobyt v USA na univerzitě byl pro vás důležitý krok ve vašem životě.

Tato získaná zkušenost je doopravdy nenahraditelná. Za mořem se dává daleko větší důraz na týmovou práci, takže jste nuceni pracovat jako jeden tým, než plavat jen sám za sebe, což je obrazem tuzemského pojetí individuálního sportu. Samozřejmě jsem si zlepšila i anglický jazyk a jistotu v něm.

Říká se, že v USA je sport hodně o tvrdé práci…

Profesionální sport je opravdu založen na velkém drilu, hrají si s každým detailem techniky, třeba jak chytat záběr a podobně. Já jsem ale byla mezi sportovci studenty na univerzitě, takže na takové věci mnohdy nebyl čas. Ale občas nás alespoň natočili na kameru a měli jsme možnost se vidět při rozboru videa.

Co nominační limit pro olympiádu?

Bohužel, ještě jej splněný nemám. Dokonce mám pocit, že je stále vzdálenější, než abych se mu blížila. Samozřejmě pro to zkusím udělat maximum, ale pokud to nevyjde, tak i takové věci ke sportu patří. Abych pravdu řekla, jsem s tím už trošičku smířena, že to asi nevyjde. Vím, že jako sportovec bych pochybovat neměla, ale podvědomě se začínám spíše připravovat na nominaci pro květnové mistrovství Evropy. Až pak bych viděla, co tedy dál.